Flash News

Bota

Me dorë në Biblën e familjes, Joe Biden betohet zyrtarisht si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara

Me dorë në Biblën e familjes, Joe Biden betohet zyrtarisht si

Joe Biden betohet zyrtarisht si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Ai u betua nga Kryetari i Gjykatës së Lartë John Roberts.  

Me dorë në Biblën e familjes, Joe Biden betohet zyrtarisht si

Më herët, u betua edhe Kamala Harris si zëvendës presidente e SHBA, si gruaja e parë ne histori në këtë post.  

Ajo u betua para gjyqtares se Gjykatës së Lartë Sonia Sotomayor.

Demokrati Joe Biden u betua si president i Shteteve të Bashkuara, duke marrë drejtimin e një vendi që tërhiqet nga përçarjet e thella politike, një ekonomi të goditur dhe një pandemi që ka vrarë më shumë se 400,000 Amerikanë.

Me dorën në Biblën e trashëguar nga familja e tij për më shumë se një shekull, Biden bëri betimin presidencial, duke u zotuar të "ruajë, mbrojë dhe mbrojë Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara. ” Biden, 78 vjeç u bë presidenti më i vjetër i SHBA në histori në një ceremoni të pazakonte në Uashington, për shkak të koronavirusit dhe shqetësimeve të sigurisë pas sulmit të 6 janarit ndaj Kapitolit të SHBA nga mbështetësit të Presidentit në largim Donald Trump.

Trump që sfidon normat ka shkelur traditën politike pasi nuk pranoi të takohej me Biden dhe të merrte pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij, sepse nuk pranoi zgjedhjet e 3 nëntorit.

Betimi i pasardhësit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë u zhvillua në një atmosferë pothuajse “shtetrrethimi” me masa të rrepta të sigurisë në Washington.

Në ceremoninë e 59-të të inaugurimit, ndryshe nga ceremonitë e mëparshme tradicionale pati një numër të vogël të të pranishmëve duke respektuar distancën fizike dhe maskat mbrojtëse për shkak të pandemisë, si dhe janë stacionuar forca të shumta të Gardës Kombëtare dhe policë lokalë nga frika se mund të ketë tensionim të situatës.

Në mesin e zyrtarëve që morën pjesë në ceremoninë e inaugurimit ishin Barack dhe Mishelle Obama, Bill dhe Hillary Clinton si dhe George Bush. Gjithashtu i ftuar ishte edhe Mike Pence po edhe disa republikanë tjerë.

Ditari politik

Të fundit