Flash News

Bota

Ndërron jetë bosi i “Cosa Nostra-s”, Matteo Mesina Denaro

Ndërron jetë bosi i “Cosa Nostra-s”, Matteo Mesina Denaro

Bosi i mafies italiane Matteo Messina Denaro, i cili ishte një nga njerëzit më të kërkuar në vend deri në kapjen e tij në fillim të këtij viti, ka vdekur.

61-vjeçari mendohej se ishte një bos i mafies famëkeqe Cosa Nostra dhe kaloi 30 vjet në arrati përpara se të arrestohej në janar.

Ai po trajtohej për kancer në momentin e arrestimit dhe u transferua nga burgu në spital muajin e kaluar.

Denaro mendohej se ishte përgjegjës për shumë vrasje.

Ai u gjykua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në mungesë në vitin 2002 për krime duke përfshirë përfshirjen në vrasjen e prokurorëve antimafia në vitin 1992, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino dhe dikur mburrej se mund të "mbushte një varrezë" me viktimat e tij.

Edhe pse ai ishte i arratisur që nga viti 1993, Messina Denaro mendohej se ende u jepte urdhra vartësve të tij nga vende të ndryshme sekrete.

Të fundit