Flash News

Bota

Përmbytjet katastrofike në Libi/ Mbi 5,300 të vdekur e 10 mijë të zhdukur

Përmbytjet katastrofike në Libi/ Mbi 5,300 të vdekur e 10

Më shumë se 5,300 njerëz kanë humbur jetën nga përmbytjet në qytetin libian Derna.

Ekipet e emergjencës po punojnë për të gjetur të mbijetuar dhe për të tërhequr trupat pas një përmbytjeje masive që goditi verilindjen e Libisë tre ditë më parë, duke lënë edhe rreth 10,000 të zhdukur.

Pamjet e dëshmitarëve okularë të shpërndarë në mediat sociale treguan shkatërrimin pas përmbytjeve, me çati të shembur dhe makina mes rrënojave të infrastrukturës së shkatërruar.

Imazhet satelitore treguan ndërtesa në qytetin bregdetar Derna, më i godituri nga përmbytjet, të shkatërruara nga uji dhe rëra. Brigjet e qytetit dukej se ishin gërryer rëndë.

Më shumë se 30,000 njerëz janë zhvendosur, tha të mërkurën Organizata Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Migracionin (IOM) në Libi.

 

 

Të fundit