Flash News

Bota

Procesi i vaksinimit në BE i ngadalshëm, Gjermania diskuton blerjen e Sputnik V

Procesi i vaksinimit në BE i ngadalshëm, Gjermania diskuton blerjen e
Jens Spahn

Ministri i Shëndetësisë gjerman, Jens Spahn njoftoi të enjten se vendi i tij do të angazhohej në diskutime me Rusinë për të blerë vaksinën Sputnik V.

Vaksina aktualisht është nën rishikim nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Spahn tha se Komisioni Evropian kishte njoftuar se nuk do të negocionte në emër të 27 vendeve anëtare për të blerë vaksinën Sputnik V, raportojnë mediat e huaja.

Vaksina ruse e koronavirusit përdoret tashmë në 59 vende, por nuk ka marrë ende dritën jeshile nga EMA.

Vaksina është 91,6% efektive, sipas rezultateve të provës klinike të fazës së tretë. Efektet anësore më të zakonshme ishin sëmundja e ngjashme me gripin, reagimet në vendin e injeksionit, dhimbja e kokës dhe mungesa e energjisë.

Njoftimi i Spahn vjen pasi shteti gjerman i Bavarisë negocioi një "kontratë paraprake" për të marrë 2.5 milion doza të vaksinës ruse, sipas udhëheqësit rajonal.

Përhapja e vaksinave të BE-së është kritikuar si shumë e ngadaltë dhe disa shtete anëtare kanë thënë se do të blinin vaksinën ruse. Aktualisht, Hungaria është i vetmi shtet anëtar i BE-së që administron vaksinën.

Të fundit