Flash News

Bota

Rusia ndalon eksportin e naftës dhe benzinës drejt perëndimit

Rusia ndalon eksportin e naftës dhe benzinës drejt perëndimit

Rusia ka ndaluar eksportin e naftës dhe benzinës, pasi çmimet bruto u rritën në 100 dollarë për fuçi, duke shënuar një përshkallëzim të konsiderueshëm që ka ngjallur frikën se Moska po armatizon furnizimet e naftës në hakmarrje për sanksionet perëndimore.

Çmimet e naftës në Evropë u rritën pas njoftimit, me pothuajse 5 për qind në mbi 1,010 dollarë për ton. Çmimet e naftës së papërpunuar gjithashtu përmbysën humbjet e mëparshme, me 1 për qind rritje në 94 dollarë për fuçi.

Rusia është një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të naftës dhe një prodhuesi kryesor i naftës së papërpunuar. Eksportet e saj të papërpunuara tashmë janë shkurtuar sipas një marrëveshjeje me Arabinë Saudite, i cili ka kontribuar në një rritje prej 30 për qind të çmimeve të naftës që nga qershori.

Kremlini njoftoi se ndalimi ishte i përkohshëm dhe i projektuar për të adresuar rritjen e çmimeve të energjisë në Rusi, por nuk dha një afat kohor se kur do të përfundonin masat.

Ndër të tjera autoritetet ruse arsyetojnë se ndalimi i eksportit të naftës dhe benzinës është një lëvizje për të rifurnizuar tregjet e brendshme.

Rusia është eksportuesi i dytë më i madh në botë i naftës në det pas SHBA-së, ndërsa para pushtimit të saj në Ukrainë ishte eksportuesi i vetëm më i madh i naftës në BE.

Të fundit