Flash News

Bota

Rusia po ndërton një lidhje të re hekurudhore me qytetin e pushtuar të Mariupolit

Rusia po ndërton një lidhje të re hekurudhore me qytetin e

Rusia po ndërton një hekurudhë të re që do të lidhë qytetet e pushtuara Mariupol, Volnovakha dhe Donetsk me Rusinë, sipas një zyrtari ukrainas, raporton CNN.

Petro Andriushchenko, një këshilltar i kryetarit të bashkisë në mërgim të Mariupolit, tha se rusët “kanë filluar ndërtimin e një ure hekurudhore pranë fshatit Hranitne mbi lumin Kalmius. Nëse është e suksesshme, kjo do të lejojë që linja ekzistuese Mariupol-Aslanove-Kalchyk-Volnovakha të lidhet drejtpërdrejt me Taganrog dhe Rostov-on-Don.

Andriushchenko tha se nëse kjo hekurudhë përfundon, ajo do të lejojë Rusinë të transportojë furnizime ushtarake dhe civile në territorin e pushtuar në Ukrainën jugore pa u mbështetur në urën e Krimesë.

Ura që lidh Krimenë me kontinentin rus është vënë nën sulme në rritje nga forcat ukrainase muajt e fundit, pasi ato përpiqen të ndërpresin linjat e furnizimit me gadishullin.

Rreth Mariupolit

Qyteti port në Detin Azov ndodhet në rajonin Donetsk të Ukrainës dhe ka qenë nën kontrollin e drejtpërdrejtë rus që nga maji 2022. Në Mariupol forcat ruse kryen disa nga sulmet e tyre më famëkeqe, duke përfshirë një sulm në një maternitet spitali dhe bombardimi i një teatri në të cilin qindra civilë kishin kërkuar strehim.

Qyteti u bë një simbol i rezistencës ukrainase gjatë javëve të sulmeve të pamëshirshme ruse vitin e kaluar.  

Të fundit