Flash News

Bota

Sondazh i ri në SHBA, Biden pas tre kandidatëve republikanë Trump, Haley dhe Scott

Sondazh i ri në SHBA, Biden pas tre kandidatëve republikanë

Një sondazh i ri në SHBA e ka pozicionuar presidentin aktual amerikan, Joe Biden pas tre kandidatëve republikanë në zgjedhjet e vitit 2024.

Biden, 80 vjeç, është pas kandidatit kryesor të Partisë Demokratike të 2024-s, ish-presidentit Donald Trump, si dhe ish-ambasadorja së OKB-së, Nikki Haley dhe senatorit, Tim Scott (R-SC) në zgjedhjet hipotetike, sipas sondazhit Harvard/CAPS-Harris.

Trump, 77 vjeç, do të fitonte me 4 pikë diferencë kundrejt Bidenit, me presidentin aktual që mori 40 për qind mbështetje krahasuar me 44 për qind të Trumpit. Gati 15 për qind u përgjigjen se nuk e dinin ose nuk ishin të sigurt se kush ishte kandidati i tyre i preferuar, raporton nypost.

Haley, 51 vjeç, do ta mposhte Bidenin me të njëjtën diferencë, sipas sondazhit, me 41 për qind që mbështesin ish-guvernatoren e Karolinës së Jugut dhe zyrtarin e administratës Trump, krahasuar me 37 për qind që thanë se do të mbështesnin presidentin në detyrë. Votuesit ishin më pak të sigurt se për kë do të votonin në atë skenar, me 21 për qind që thanë se nuk ishin të sigurt ose nuk e dinin se kë do të zgjidhnin.

Scott, 58 vjeç, kaloi Biden 39 për qind në 37 për qind në sondazhin Harvard/CAPS-Harris, me 25 për qind të pasigurt se për kë të votojnë.

Sondazhi mati gjithashtu se si do të kalonin kandidatët e republikanë në një garë kundër zëvendëspresidentes, Kamala Haris dhe zbuloi se Trump ishte i vetmi që do të mundte Harrisin në një garë kokë më kokë (46-40 për qind).

 

 

Të fundit