Flash News

Bota

Ukraina merr statusin e vendit kandidat në BE, reagon Zelensky: Moment unik dhe historik

Ukraina merr statusin e vendit kandidat në BE, reagon Zelensky: Moment unik

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar pas Bashkimi Evropian i dha vendit statusin kandidat.

Në një postim në Twitter, Zelensky ka përqëzuar vendimin e liderëve të BE-së, duke e cilësuar një moment unik dhe historic për vendin në marrëdhëniet me BE-në.

“Përgëzoj sinqerisht vendimin e liderëve të BE-së në EUCO për t'i dhënë Ukrainës një status kandidat. Është një moment unik dhe historik në marrëdhëniet Ukrainë-BE. Mirënjohës ndaj Charles Michel Von der Leyen dhe liderët e BE-së për mbështetje. E ardhmja e Ukrainës është brenda BE-së”, shkruan Zelenskyy në Twitter.

Të fundit