Flash News

Ditari i Maxhorancës

“Edhe në burg do jetë miku im”, kur Rama luftonte për të mbrojtur Vangjush Dakon

“Edhe në burg do jetë miku im”, kur Rama luftonte për

Vangjush Dako, ish-kryebashkiaku i Durrësit, u arrestua dje pas një urdhër-arresti që SPAK lëshoi ndaj tij. Dako u vetëdorëzua në Policinë e Tiranës.

Kryeministri Edi Rama reagoi pas arrestimit të Dakos, me një postim në rrjetet sociale. Rama shkroi se SPAK po godet njerëz të lidhur me pushtetin dhe se kjo e bën të ndjehet jo mirë.

“Po goditen njerëz të lidhur me pushtetin. Kjo të bën të ndihesh jo mirë, pasi deri dje ka qenë në krahun tënd dhe sot është përballë avokatit. Me siguri diçka ka ndodhur. Forca e pushtetit mund të përdoret dhe për gjërat që nuk shkojnë”, tha Rama.

Mirëpo ndryshe nga dje, para tre vitesh Rama fliste me bindje se edhe nëse Dalo do të mbyllje në qeli, ai prapë do të mbetej një mik i kryeministrit.

“Vangjush Dako ka qenë, është dhe do të jetë miku im. Edhe në burg të shkojë nesër Vangjush Dako është miku im”, deklaronte Rama asokohe.

Në studion e “Opinion”, Rama thoshte se nuk ia përcakton Departamenti i Shtetit miqtë, por bindja dhe morali i tij. Rama bënte një luftë të hapur me gazetarët për të mbrojtur Dakon, që sot ndodhet pas hekurave.

“Vangjush Dako ka qenë, është dhe do të jetë miku im. Nuk mi përcakton DASH se kam dhe kë nuk kam mik. Miqtë e mi i përcakton morali dhe bindja ime. Edhe në burg të shkojë nesër Vangjush Dako është miku im, por me Dakon kurrë nuk kam bërë kurrë dhe as kemi bashkëpunuar në asnjë shkelje të ligjit të Shqipërisë. Stepet drejtësia nga kjo që thashë unë? Kush jeni ju që ju jepni moral të tjerëve. Ju nuk keni asnjë shans të më bëni moral mua. Mua në xhepin tim nuk më gjen asnjë asnjë qindarkë që nuk më takon nga puna ime. Nëse është miku im, dhe bën shkelje dhe të shkojë në burg. Nëse ndaj tij do të ketë akuzë, do të largohet nga PS-ja”, ishin fjalët e Ramës në 2020.

 

Të fundit