Ditari i Maxhorancës

Komision hetimor për çështjen “McGonigal”? Rama: Drejtësia amerikane s’mund të kontestohet nga vetëgjyqësia e Foltores

Komision hetimor për çështjen “McGonigal”? Rama:

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk është e nevojshme ngritja e një Komisionit të Posaçëm Hetimor për të hetuar çështjen e takimit të tij me ish-zyrtarin e SHBA-së Charles McGonigal, pasi ky i fundit po përballet me dy akuza në SHBA, njëra e lidhur me Shqipërinë.

I pyetur nga gazetarët, Rama deklaroi se për këtë rast ka folur drejtësia amerikane dhe se kjo nuk mund të kontestohet nga opozita shqiptare.

“Kjo çështje është hetuar nga drejtësia amerikane, ca do hetohet këtu, fantazia e shfrenuar e një lidershipi që ka bastarduar çdo lloj raporti me të vërtetën dhe publikun. Kjo nuk është një çështje e parlamentit të Shqipërisë.

Ka një drejtësi në Amerikë dhe ka gjykata në Amerikë, nëse thonë si gjykata në Amerikë mund të kontestohet nga vetëgjyqësia e foltores, kjo është zgjedhja juaj. Unë nuk kam asnjë replikë për të bërë.  U them njerëzve ja ku është pasqyra e të vërtetës sipas drejtësisë amerikane”, tha Rama.

I pyetur nëse ishte apo jo në dijeni Ambasada Amerikane për takimet e tij me ish-zyrtarin e FBI, Rama tha se nuk lajmëroj ambasadën amerikane kur takon amerikanët.

“Kam takuar një ndër zyrtarët më të lartë të FBI-së dhe çdo zyrtar të lartë të FBI-së do e takoja përsëri sa herë të më jepej mundësia. Jetojmë në një zonë të botë ku njerëzit merren kë takove, kujt i fole. Ndërkohë gjithë kjo është një absurd. Në akt padinë konkluzioneve të drejtësisë amerikane nuk ka asgjë që lidhet me mua apo qeverinë përveç fakteve u takuat atje apo aty”, tha ai.

 

Të fundit