Flash News

Ditari i Maxhorancës

"Nisin fluturimet esenciale, nesër për qytetarët", Balluku: Plani ishte që të bllokohej deri ditën e zgjedhjeve

"Nisin fluturimet esenciale, nesër për qytetarët",
Belinda Balluku

Sot do të nisin fluturimet esenciale dhe nësër ato komerciale. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku nga Rinasi. Ajo tha se trafiku ajror ka nisur punën.

Ministrja bëri me dije se sot do të nisin fluturimet emergjente, diplomatike, ushtarake, humanitare dhe shëndetësore. Ajo shtoi se sasia e vaksinave që ishte parashikuar të vinte dje, do të mbërrijë sot rreth orës 15.00.

Balluku tha se qytetarët të cilët presin që prej ditës së djeshme, do kenë mundësi të udhëtojnë nesër, pasi fluturimet për këtë kategori do nisin mëngjesin e së premtes.

"Do të nisin sot fluturimet esenciale, humanitare, emergjente, shtetërore, diplomatike dhe ushtarake. Kemi arritur të ruajmë sasinë e vaksinave që duhet të vinte dje, e cila do të vijë sot në orën 15.00.

E pamundur të kemi fluturime komeraciale, por po punojmë. Nesër që në orët e para të mëngjesit dhe gjatë gjithë ditës do të kemi operime normale", tha Balluku.

Kjo e fundit hodhi sërish akuza, duke e cilësuar protestën e kontrollorëve si një plan të mirëogranizuar për të "bllokuar fluturimet deri ditën e zgjedhjeve".

Kujtojmë se në aeroportin e Rinasit prej mëngjesit të së mërkurës nuk mund të realizohet asnjë fluturim.

Kjo ngjarje solli reagime pati reagime të ashpra nga qeveria. Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe kryeministri Edi Rama e kanë cilësuar si një grusht shteti, i nxitur nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe presidenti Ilir Meta.

Të fundit