Flash News

Ditari i Maxhorancës

Opozita bullgare i hap rrugë integrimit, Rama: Shqipëria do të marrë pjesë në Këshillin e BE

Opozita bullgare i hap rrugë integrimit, Rama: Shqipëria do të

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi kreu i opozitës bullgare Borissov, deklaroi se do t’i japë dritën jeshile çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në një postim në Tëitter, Rama shkruan se Tirana do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Teksa i referohet sërish faktit se nuk do të ketë asgjë të re për Shqipërinë, Rama përmend edhe ‘Ballkanin e Hapur’.

“Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer dy vende të NATO-s, ndërkohë që ka një luftë të nxehtë në kufirin e Evropës! Ne do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të Ri Politik Evropian që ne mbështesim, për Ballkanin e Hapur që çon përpara frymën e Evropës dhe për rrëmbimin tonë nga Bullgaria që shkatërron atë”, shkruan Rama.

 

Të fundit