Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama vazhdon të këmbëngul: KFOR të marrë kontrollin në veri të Kosovës

Rama vazhdon të këmbëngul: KFOR të marrë kontrollin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka mëshuar thirrjes së tij që veriun e Kosovës ta marr nën kontroll KFOR.  Në një postim në llogarinë e tij në “X” ka shkruar në lidhje me kritikat dhe reagimet e marra në lidhje me propozimin e tij për shtimin e forcave të KFOR-it në veri.

“Në kuadrin e mbështetjes së Shqipërisë për garantimin e sigurisë në veriun e Kosovës dhe marrjen e kontrollit nga KFOR-i, në këtë fazë kur rreziku i përshkallëzimit të konfliktit është alarmant, kemi komunikuar në nivelet më të larta të aleancës euro-atlantike e kemi gjetur një gatishmëri maksimale.

Nga ana tjetër u kemi ripërcjellë aleatëve arsyet e moslinjëzimit tonë me deklaratën e fundit të BE-së, duke vazhduar të kërkojmë qëndrimin e tyre publik, lidhur me grupin e armatosur kriminal që vrau efektivin e policisë së Kosovës dhe lidhur me zinë kombëtare në Beograd për pjesëtarët e asgjësuar të atij grupi,” shkruan Rama.

Ai gjithashtu listoi disa arsye në lidhje me propozimin e tij si dhe se në një situatë të tillë serioze po mundohen të deformojnë qëndrimet e tij.

“KFOR-i është NATO dhe jo një forcë pushtuese për llogari të Serbisë, e as një fuqi ndarëse e territorit të Republikës së Kosovës, po përkundraze një garanci shumë e madhe në çdo rast kërcënimi!

Unë e thashë qartë dje se këtë kërkesë e ka bërë edhe Presidentja Osmani dhe e shpjegova më tej se kjo që kërkoj sot nuk ka lidhje me atë çka kam shprehur disa muaj më parë, si frikë se mund të ndodhë nëse situata degradon, në mungesë të rezultateve të dialogut. Sepse, siç e shpjegova edhe dje, “nuk jemi akoma aty” dhe që të mos shkohet nesër deri aty, duhet që KFOR-i të marrë në kontroll veriun një orë e më parë.,” shkruan kryeministri.

Rama ka te njëjtin qëndrim me presidentin serb Vuçiç, i cili  ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset për të gjitha çështjet e sigurisë në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe.

Të fundit