Flash News

Ditari i Opozitës

Bardhi: Nesër çojmë në Kushtetuese marrëveshjen Rama-Meloni për refugjatët

Bardhi: Nesër çojmë në Kushtetuese marrëveshjen

Partia Demokratike do të depozitojë ditën e nesërme në Gjykatën Kushtetuese, marrëveshjen e nënshkruar mes kryeministrit Edi Rama dhe homologes italiane Giorgia Meloni për refugjatët.

Këtë gjë e ka bërë me dije kreu i grupit parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, pas mbledhjes së sotme, teksa tha se do i kërkojnë institucionit të drejtësisë një shqyrtim të shpejtë.

Sa i takon marrëveshjes me Italinë, kërkesë e cila sipas procedurës kushtetuese do të depozitohet ditën e nesërme pranë Gjykatës Kushtetuese. Kërkojmë shqyrtim të shpejtë profesional nga Gjykata Kushtetuese për të mbrojtur interesin e qytetarëve shqiptarë.

Së dyti në mbledhje është diskutuar gjatë për situatën në vend dhe vijimin e aksionit të opozitës, diskutime që do të vijojnë edhe nesër në një mbledhje tjetër të grupit. Kemi rikonfimruar vullnetin për të mos hequr dorë nga mundësia që Kuvendi t’i kthehet rrugës së Kushtetutshmërisë.” – u shpreh Bardhi

Të fundit