Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha në Parlament: Rama të vijë këtu ose të dorëhiqet dhe të dëshmojë në SHBA

Berisha në Parlament: Rama të vijë këtu ose të

Lideri i opozitës, Sali Berisha ka kërkuar që kryeministri Edi Rama të shkojë në Kuvend dhe të japë shpjegime për lidhjen e tij me ish-agjentin e FBI-së, Charles McGonigal dhe akuzat se ka paguar 225 mijë dollar për të dëmtuar opozitën.

Berisha tha se Rama dhe kabineti i tij janë të implikuar në një megaaferë, duke kërkuar dorëheqjen e Ramës. Sipas Berishës, kryeministri duhet të shkojë të japë dëshmi në SHBA. Më tej ngriti disa pyetje që lidhen me aktivitetin e oligarkut rus në vendin tonë.

“Këto ditë, Shqipëria gjendet në epiqendër të një cikloni që do poshtëronte çdo vend. Kryeministri i Shqipërisë, ministrat e tij, këshilltarët e tij, janë të implikuar direkt në një aferë korruptive në korruptimin e njërit prej njerëzve me njohuri më të jashtëzakonshme, më sensitive, në SHBA për sigurinë e këtij vendi, por edhe sigurinë e vendeve të lira.

Prej muajsh, një juri ka urdhëruar hetimin e çdo mesazhi, çdo takimi, çdo udhëtimi, çdo dhurate, çdo emaili, dhe gjithçka tjetër midis McGonigal, Dorian Duçkës, Agron Nezës dhe Edi Ramës.

Kjo juri e citon në vendimin e saj të përsëritur Edi Ramën.  Por skandali shpërtheu në mënyrën më të fuqishme pas arrestimit në aeroportin Xhon Kenedi të McGonigal nga FBI, i cili akuzohet se ka manipuluar, falsifikuar dokumenta.

Akuzohet se ky njeri i pafytyrë, pa karakter, që ka shkelmuar interesat e vendit të tij, ka marrë porosi me para, nga zyra e kryeministrit shqiptar, për të hetuar lobimin e opozitës.

Ky kryeministër ka kryer një krim të shëmtuar, ka keqshfrytëzuar një njeri pa karakter, pa moral, në vend që ta denonconte në vendin e tij, e ka përdorur për qëllime të pushtetit të tij, e ka përdorur kundër opozitës, e ka përdorur për manipulime kundër saj.

Kjo ndodh vetëm në Korenë e Veriut, kjo ndodh vetëm me Maduron e Venezuelës. Prandaj sot nuk mund të ketë në këtë parlament debat tjetër përveç këtij debati. Edi Rama të vijë këtu ose të shpallë dorëheqjen dhe të dëshmojë në SHBA.

A e dini se kush ishte McGonigal, a e dini se cili ishte funksioni i tij, që i çonte paratë e kompanive të oligarkut rus? A e dini që Deripaska i ka tentakulat në të gjithë sektorët e ekonomisë shqiptare? A e dini se Damiani juaj është zëdhënësi kryesor i interesave ekonomike ruse në Shqipëri?”-tha Berisha.

Të fundit