Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha për ndarjen nga jeta të Mirush Kabashit: Dielli perëndoi përgjithmonë për gjeniun e skenës

Berisha për ndarjen nga jeta të Mirush Kabashit: Dielli perëndoi

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar përmes rrjeteve sociale lidhur me ndarjen nga jeta të aktorit të mirënjohur, Mirush Kabashi sot në mëngjes.

Berisha shkruan se arti, skena por dhe kombi sot janë në zi pasi humbi një talent të rrallë.

Dielli perëndoi përgjithmonë për Mirush Kabashin, gjeniun e skenës.
Të dashur miq, Mirush Kanashi, “Mbreti” i skenës dhe filmit, mbylli sytë përgjithmonë. Arti, skena por dhe kombi sot janë në zi. Mirush Kabashi hyri në artin shqiptar si një fenomen, i cili me aftësitë, talentin e rrallë, në interperetimet në filma dhe teatër të mbi 100 personazheve, të veprave dhe kryeveprave të autorve shqiptarë e botërorë, do bëhej shpejt artisti më i dashur për publikun shqiptar, por dhe shumë i vlerësuar nga ai ndërkombëtar.

I paarriteshëm në të gjitha rolet, por kulmor dhe i pavdekshëm me “Apologjinë e Sokratit” ai ndahet nga ne dhe niset në përjetësi si “Sokrati” i ditëve tona. Mirush Kabashi ishte gjithashtu interpretuesi më i fuqishëm i poezisë. Ai ishte një mbështetës i palëkundur i opozitës dhe demokracisë në Shqipëri.
Duke shprehur mirënjohjen më të pakufijshme për kontributin e tij të rrallë dhe ngushëllimet e mia më të ndjera familjes, të afërmve, miqve dhe admiruesve të “Mjeshtrit të Madh,” i lutem Zotit që shpirti i tij të gjej paqen e merituar. Amin!”, shkruan Berisha.

Të fundit