Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha për Ramën: Një kryeministër që vlerësohet si më i mirë i Serbisë, nuk e meriton asnjë ditë karrigen

Berisha për Ramën: Një kryeministër që vlerësohet

Nga aktiviteti me rastin e 111-vjetorin e Pavarësisë, kryedemokrati Sali Berisha u ndal te kryeministri Edi Rma të cilin e quajti "kryeministri më i mirë serb pas Nikolla Pashuqit".

Berisha tha se vendosja e kurorës te varri i Ismail Qemalit nga Rama, ishte një përdhosje e veprës së ndritur dhe e atyre që luftuan për një Shqipëri të pavarur.

"Unë sot isha në Vlorë për të shprehur nderimet e mia në emër të demokratëve shqiptarë të opozitës dhe të gjithë shqiptarëve që i thonë vetes shqiptar, për Ismail Qemalin, për Vlorën dhe qytetarët e saj, për këtë akt shpëtimtar për kombin.

U ndala në familjen Mezini, pasardhësin e Abaz Mezinit, një nga themeluesit e Vlorës, me kontribut historik në Pavarësi. Abaz Mezini ish-kryetari i parë i Bashkisë së Vlorës, kishte kryesuar komitetin e sigurisë për shpalljen e pavarësisë në qytetin e Vlorës.

E theksova këtë moment se shpallja e pavarësisë u bë në kushtet kur Shqipëria në shumë anë ishte e pushtuar, por ishte elita fisnike e saj ajo që garantoi këtë akt, së bashku me Isa Boletinin që erdhi nga Kosova, me luftëtarët e tij.

Përpara tek varri i të pavdekshmit, Ismail Bej Vlora, kishte vendosur kurorë edhe Pashiqi i Tiranës. Ishte një përdhosje e veprës së ndritur. Ishte një përdhosje e të gjithë atyre që luftuan dhe ranë për një Shqipëri të pavarur.

Një armik i qenies shqiptare, një kryeministër që vlerësohet nga politologët e kohës, si kryeministri më i mirë i Serbisë pas Nikolla Pashiqit, nuk meriton asnjë ditë karrigen që mban. Fyen ndërgjegjen kombëtare të çdo shqiptare, fyen të gjallët dhe të vdekurit e këtij vendi që kanë dashur dhe që e duan Shqipërinë dhe kombin", deklaroi Berisha.

 

Të fundit