Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: Putini i vogël firmosi në Tiranë fitoren e tij, Rama dhe Vuçiç përfitojnë nga kontrabanda ruse

Berisha: Putini i vogël firmosi në Tiranë fitoren e tij, Rama dhe

Aleksandër Vuçiç ishte i vetmi nga të pranishmit në Samitin për Ukrainën i cili nuk mbështeti sanksionet kundër Rusisë. Këtë e bëri të qartë edhe para samitit ku tha se do të kërkonte të hiqej nga deklarata e përbashkët pjesa që sanksiononte Rusinë.

Kryedemokrati Sali Berisha e ka cilësuar këtë samit një fitore për “Putinin e vogël”, Vuçiçin.

Berisha tha se Vuçiç dhe padroni i tij Edi Rama, bllokuan deklaratën, duke zhgënjyer presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy i cili priste që samiti të dënonte shkeljen e sanksioneve siç bën Serbia.

“Edhe njëherë, takimi i vendeve të rajonit për Ukrainën do regjistrohet në histori si takimi në të cilin Putini i vogël firmosi në Tiranë fitoren e tij.

Për NATO-n, për BE-në, për vendet e lira në mbarë botën, Ballkani Perëndimor në raport me agresionin barbar rus paraqiste dy probleme serioze. Së pari, respektimin e sanksioneve të BE dhe NATO-s ndaj Rusisë. Presidenti Zelenski jashtë çdo dyshimi priste që ky samit të dilte me zotimin për të dënuar shkeljen e sanksioneve, për të respektuar sanksionet kundër agresionit rus.

Por të gjithë ata që pritën një gjë të tillë, u zhgënjyen sepse padroni i Edi Ramës dhe argati i tij, Edi Rama, që janë të dy përfitues të kontrabandës ruse, bllokuan deklaratën.

Dhe jo vetëm që nuk u dënua fakti që Serbia është shndërruar sot më shumë se kurrë në një Rusi të vogël, 15 herë në javë fluturon linja ruse në Beograd.

Jo vetëm që nuk u tha një fjalë, por me heshtjen e plotë, Beogradi mori licencën për të vazhduar thyerjen e sanksioneve sikur ato të mos ishin, të mos përbënin një problem për NATO-n dhe BE-në.

Të dashur miq, cilido që njeh ABC-në e historisë, e di se dikur për Perandorinë Ruse, më vonë për perandorinë komuniste dhe sot për diktatorin e ri, nuk ka asnjë dyshim se dalja në Adriatik mbetet objektivi më kryesor.

Dhe në këtë kontekst, destabilizimi i Ballkanit, në këtë kontekst baza e Nishit, në këtë kontekst infiltrimi në të gjitha anët e politikës dhe jetës në Serbi të rusëve.

Por përsëri, për Putinin e vogël dhe argatin e tij në Tiranë, ndërhyrja ruse, influenca ruse nuk përbën një problem.

Ndaj dhe deklarata nuk kishte asnjë fjalë”, deklaroi Berisha.

Të fundit