Flash News

Ditari i Opozitës

"I jam ankuar Biden-it", Berisha akuza për Yuri Kim: Reforma u bë që drejtësia të jetë në duart e saj dhe Edi Ramës

"I jam ankuar Biden-it", Berisha akuza për Yuri Kim: Reforma u

Duke folur nga Fieri, ish-kryeministri Sali Berisha hodhi sërish akuza ndaj Yuri Kim, teksa e cilëson ambasadoren amerikane si guvernatore. Berisha theksoi se ajo nuk mund të ndërhyjë në procese gjyqësore, referuar ankimimit në Apel të statutit të PD-së.

 Ish-kryeministri mes të tjerash shtoi se i ka kërkuar Presidentit Joe Biden që të mos lejojë që kjo të ndodh pasi është gjëja më e rëndë që mund të bësh në një vend demokratik.

Berisha u shpreh kundër Reformës në Drejtësi duke theksuar se u bë për të çuar drejtësinë në duar të kryeministrit Edi Rama apo ambasadores Yuri Kim.

“Guvernatorja apo ambasadorja. Shkeli kushtetutën e SHBA dhe Shqipërisë. Nuk mund të ndërhysh kurrë në një proces gjyqësor. Është gjëja më e rëndë që mund të bësh. Ndaj unë i kam kërkuar qeverisë së SHBA dhe Biden që të mos lejojë që përfaqësuesja e saj të ndërhy në procese gjyqësore. Ai është shkatërrim i pavarësisë së sistemit gjyqësore. Kjo tregon se  Reforma në Drejtësi ishte për ta vënë drejtësinë në kontroll të Ramës apo ndonjë tjetri si puna e saj Guvernatores. Reforma nuk mund të ketë qëllime të tilla. Ata përfitojnë nga kjo situatë. Por harrojnë se e tregojnë vetën si kolaboracioanist,” - u shpreh Berisha.

Të fundit