Flash News

Ditari i Opozitës

Kë do të zgjidhni mes SHBA-së dhe Berishës? Përgjigjet Meta

Kë do të zgjidhni mes SHBA-së dhe Berishës? Përgjigjet

Në konferencën për mediat, kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta është pyetur sërish për takimin që zhvilloi disa ditë më parë me ambasadoren Yuri Kim. Ai theksoi se me Kim ka pika në të cilat nuk takohen, por nënvizoi se marrëdhëniet me Amerikën i ka të mira.

“Kemi pasur një bisedë të hapur e bashkëpunuese, sikurse dhe vetë me aq sa kam ndjekur është shprehur zonja ambasadore, ne nuk ndajmë të njëjtat mendime e vlerësime për cdo gjë.

Kjo është normale se unë jam politikan ndërsa zonja ambasadore diplomate e do i përmbahet udhëzimeve që merr. Ajo që është me rëndësi sa i takon marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA besoj se bashkëpunimi është i shkëlqyer në gjithë fushat”, u shpreh Meta.

I pyetur se cila do të ishte zgjidhja, nëse ambasada e SHBA-së do t’i kërkonte të distancohej nga Sali Berisha, Meta tha: Në cdo rast marrëdhëniet e PL me SHBA nuk cënohen. Mos harroni që Amerika është vendi i lirisë, dhe në finale mbizotëron vullneti i popullit dhe Amerika e ka treguar që e respekton vullnetin e popullit.

Kujtojmë që Meta dhe Berisha kanë theksuar se janë bashkëpunëtorë të mirë në politikë dhe jo vetëm, duke nënvizuar se janë bashkë në aksionin e opozitës kundër qeverisë.

 

Të fundit