Flash News

Ditari i Opozitës

‘Kushtetuesja’ shqyrton kërkesën për tubimet, Mediu: Po veprohet me dy standarde, karantinë për opozitën

‘Kushtetuesja’ shqyrton kërkesën për tubimet, Mediu:
Kryetari i PR, Fatmir Mediu

Gjykata Kushtetuese shqyrton sot kërkesën e Partisë Republikane lidhur me kufizimet anti-Covid për fushatën elektorale. Ai është shprehur se ky vendim praktikohet me dy standarde, ndryshe për qeverinë dhe ndryshe për opozitën.

Në një prononcim për mediat ai tha se Komiteti Teknik i Ekspertëve favorizon qeverinë, ndërsa akuzoi kryeministrin Edi Rama se po tenton të krijojë karantinë për opozitën.

Mediu theksoi se masat janë respektuar dhe se trajtimi me dy standarde duhet të marrë fund.

 “Veprimtaritë e Edi Ramës tentojnë që të krijojnë karantinë për opozitën. Në një kohë që i ka lejuar vetes dhe përmes vlerësimeve të komitetit, që Parlamenti të mblidhet, qeveria apo dhe pushteti lokal të bëjë aktivitete mbi 10 veta dhe kufizon opozitën.

Kjo është situatë e papranueshme, antiligjore. Nuk mund të ketë dy standarde për partitë politike apo dhe qytetarët. Nuk mund të trajtohet ndryshe kryeministri, apo qytetari. Të gjithë jemi njerëz përballë të njëjtin rrezik.

Duket qartë se nuk kemi më as ligje, as qeveri, por një qeveri të korruptuar, që përpiqet që të thyejë rregullat. Jemi për të respektuar çdo rregull, por që imponohen në mënyrë të barabartë tek të gjithë”, tha Mediu.

 

Të fundit