Flash News

Ditari i Opozitës

McGonigal pranon fajin, Lela: Dëmi politik ka ndodhur, supet e Amerikës i janë kthyer Ramës

McGonigal pranon fajin, Lela: Dëmi politik ka ndodhur, supet e

Drejtori i Zyrës së Shtypit dhe i Komunikimit në PD, Alfred Lela ka folur për pasojat e përfshirjes së Ramës në skandalin McGonigal dhe se si ‘u ndëshkua’ nga SHBA-të gjatë takimit në OKB.

]I ftuar në Syri Tv, Lela tha se dukshëm SHBA e dënoi Ramën duke parë sjelljen në takimet që u zhvilluan në zyrat e OKB-së në New York. Sipas Lelës, Rama nuk pati as mundësin të afrohej me presidentin amerikan Joe Biden, pikërisht për faktin se emri i Ramës përmendet në dosjen shqiptare të skandalit McGonigal.

"Duket që maxhoranca ka ndjekur linjën e mohimit kjo e vërtetuar edhe në mediat pranë qeverisë. Nuk ka ndodhur që fajtori të pranoi fajin ose të ketë vrasje ndërgjegje ose reflektim mesa duket do të thotë se vazhdon në të njëjtën linjë dhe faktet janë kokëfortë edhe ose nuk ka ndryshuar asgjë te akt padija.

E gjithë linja që opozita ka publikuar u shfaq edhe në atë marrëveshje që McGonigal arriti me drejtësinë amerikane në këtë sens opozita e ka pasur ligjërimin të saktë dhe nuk i është shmangur fakteve të cilat ishin të pashmangshme sepse ndodheshin në një dokument të mirë argumentuar dhe të mirë provuar nga departamenti  i drejtësisë.

Mendoj se janë disa shenja që janë shfaqur prej mujosh dhe ajo që ndodhi në asamblenë e OKB që u zhvillua në Neë York, nëse krahasojmë takimet e Ramës në SHBA ishin një shkretëtirë dhe nuk kishte asnjë takim të nivelit të lartë. Kryeministri i Shqipërisë për shkak që është përmendur në dosjen McGonigal i ka dhënë efektet dhe kështu që mendoj se dëmi politik ka ndodhur tashmë dhe është i qartë, supet e Amerikës i janë kthyer tashmë Ramës. Mënyra se si Amerika të dënon ishte fiks ajo që ndodhi në OKB dhe ajo ndodhi për Ramën", tha Lela.

Të fundit