Flash News

Ditari i Opozitës

McGonigal pranoi akuzat për Shqipërinë, Berisha: Një kryeministër dhe një anëtar i FBI të lidhur me krimin

McGonigal pranoi akuzat për Shqipërinë, Berisha: Një

Kreu i PD-së, Sali Berisha ka deklaruar se dosja e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, është “dosja më unike në historinë e botës”.

Në një intervistë për “A Show”, Berisha deklaroi se “nuk mund të gjesh në arkivën e krimit botëror dy njerëz kaq të rëndësishëm, njëri në FBI, njëri kryeministër të lidhura në krim”.

Më tej, Berisha u shpreh se, sipas tij, angazhimi i McGonigal kundër opozitës është bërë kundrejt një çmimin, “ku ai 220 mijëshi mund të jetë vetëm kafeja”.

Pjesë nga fjala e Berishës

Që shefi i kundërzbulimit të FBI, të vijë në Shqipëri për Agron Nezën, kjo është pak e vështirë për t’u besuar. Cili është misioni i vërtetët i Agron Nezës do merret vesh me vonë. Por, një agjent lëviz me axhendë agjenturore, dhe nuk e përjashtoj që ai të këtë ardhur në këtë më mënyrë. E solli Deripaska apo jo, këtë do e zbulojë FBI.

Ka një unikalitet, dosja që shkoj në SHBA është unike në historinë e botës. Nuk mund të gjesh në arkivën e krimit botëror dy njerëz kaq të rëndësishëm, njëri në FBI, njëri kryeministër të lidhura në krim. Kjo do mbetet në vlerësimin tim një nga dosjet me të veçanta.

Angazhimi i tij kundër opozitës është bërë kundrejt një çmimin, ku ai 220 mijëshi mund të jetë vetëm kafeja. Në këtë angazhim, ai ka shkel ligjin e vendit te vet dhe betimin e tij. FBI, një institucion i fuqishëm është i gatshëm të ndihmojë çdo vend në bazë të procedurash ligjore, jo si detektivë privatë. Në këtë kontekst ai ka shkelur me dy këmbë ligjin e vetë. Të merret ai me komplotin kundër Tom Doshit është degradim i plotë, nuk ka gjë më mjerane. McGonigalin e ka çuar Edi Rama te Tom Doshi. I tillë është raporti i Edi Ramës me McGonigalin.

Edhe pasi McGonigal është arrestuar, raporti i shërbimeve inteligjente thotë se Partia Demokatike në vitin 2017 u financua me para ruse. A ka gjë më mister se gjatë dy vitesh, emri i McGonigalit është lakuar më mijëra here, dhe ka një njëri që se ka shqipëruar asnjëherë emrin e tij dhe ai është Lulzim Brava. Ai nuk guxoi kurrë të shqipërojë atë emër. Nuk guxon.

 

Të fundit