Flash News

Ditari i Opozitës

Paralajmërimi i Berishës për Vuçiçin: Do koordinohemi me opozitën e vendeve të tjera për të groposur ‘Ballkanin e Hapur’

Paralajmërimi i Berishës për Vuçiçin: Do

Lideri i demokratëve Sali Berisha përshëndeti protestat në Mal të Zi kundër “Ballkanit të Hapur”. Ai paralajmëroi se PD do të koordinohet me partitë opozitare të vendeve të tjera për të zhbërë sa më shpejt nismën “Ballkani i Hapur”.

Ai paralajmëroi Aleksandër Vuçiç të Serbisë që mos vijë në Shqipëri. Presidenti serb deklaroi papritur një ditë më parë se nuk është dakord që samiti BE-Ballkani i Hapur të mbahet në Tiranë.

Nisma kundërshtohet nga Kosova, Bosnja dhe Mali i zi. Por mbështetet fuqishëm nga Edi Rama dhe Vuçiçi i Serbisë.

“Do koordinohemi me opozitën e vendeve të tjera për të groposur sa më shpejt Ballkanin e Hapur. Ne jemi të përcaktuar përfundimisht vetëm për Procesin e Berlinit. Nuk heq dorë Edi Rama se është vasal, nuk e ka në dorë veten.

E garantoj se nëse do të tentojë të mblidhet këtu, do ketë protestat më të fuqishme. Edhe ata dy të tjerët i paralajmëroj, të mos vijnë në Shqipëri për Ballkanin e Hapur. Për marrëdhëniet bilaterale nuk kemi gjë, edhe pse Aleksandër Vuçic e ka vendin në Hagë", tha Berisha në konferencën për media.

 

Të fundit