Flash News

E-TJERA

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes tyre atraksioni i njohur shqiptar

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Nga akullnajat dhe fjordet e Norvegjisë në veri deri në bregdetin e nxehtë jugor të Mesdheut, Evropa i ka të gjitha, dhe të bësh një udhëtim as nuk do të dëmtojë shumë pushimin tënd vjetor. Kështu që ndërroni fluturimet njëmbëdhjetë orëshe dhe një goditje në portofolin tuaj me një udhëtim të shkurtër në shkretëtirat, liqenet dhe malet e Spanjës, Shqipërisë apo Italisë, shkruan media angleze timeout.com. 

Ja disa prej tyre:

1. Liqeni i Komanit, Shqipëri

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Karstet gëlqerore në Gjirin Phang Nga të Tajlandës kanë fituar çmime për bukurinë e tyre, por rajoni verior i Shqipërisë shquhet për shkëmbinj të pabesueshëm dhe të lartë.

Shënoni. Ujëra me gaz smeraldi? Shënoni. Thjesht hipni në tragetin lokal në Koman për një aventurë 3.5 orëshe, duke kaluar nëpër male, fjorde, gryka dhe kanione. Nëse jeni ende duke kërkuar plazhet me pluhur të Tajlandës, le të rekomandojmë një udhëtim anësor në Rivierën Shqiptare. A kemi përmendur se fluturimi është vetëm tre orë nga Londra? Mbajni edhe këtë shënim...

2. Lugina Haukadalur, Islandë

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Vazot me baltë që flluskojnë, burime të nxehta me avull mbizotërojnë në këtë rajon të Islandës jugore, të shkaktuar nga aktiviteti vullkanik për të cilin vendi është i famshëm. Si pjesë e Rrethit të Artë të ishullit, ju do të gjeni të gjitha ujëvarat, akullnajat dhe lagunat që mund të dëshironi - dhe jo një ari të thinjur në horizont.

3. Azores

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Pavarësisht se janë në gjysmë të rrugës përtej Atlantikut, nëntë ishujt në arkipelagun Azores i përkasin Portugalisë. Shtëpia e kratereve të lashta, vullkaneve të zhdukur dhe liqeneve blu vezulluese, peizazhi të kujton bregdetin dramatik të Na Pali të Havait, ku u filmua Jurassic Park.  

4. Parku Kombëtar Krka, Kroaci

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Vera e gjatë dhe e nxehtë e Evropës kërkon një gjë: ftohjen nën një ujëvarë, si kaskadat në Parkun Kombëtar Krka të Kroacisë. Nga shkëmbinjtë sipër, pishinat më të famshme buzë parkut në Ujëvarat e Skradinskit janë vendi i përsosur për t'u zhytur në rrezet e diellit ose për të ecur në pamjet piktoreske në pyllin përreth. Është vetëm një distancë e shkurtër nga qyteti bregdetar i Splitit.

5. Matterhorn, Zvicër

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Megjithëse Matterhorn thjesht na bën të dëshirojmë një Toblerone, Alpet e Zvicrës rivalizojnë çdo nga vargmalet malore më të mira në botë, nga Himalajet në Ande. Përveç çokollatës dhe djathit të mrekullueshëm, në rajonin përreth Matterhorn-it, do të gjeni liqene kristalore, rrugë të harlisura për ecje në pyje dhe ski të klasit botëror për të nisur. Për të mos u lënë pas nga aktivitetet e saj dimërore, vera është po aq mahnitëse rreth Zermatt-it kur luginat e tij vërshojnë me gjelbërim - dhe aktivitetet si ecja dhe kajaku nuk kërkojnë veshje dëbore.

6. Trollfjord, Norvegji

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Pyje të dendura me pisha, ujëvara me bubullima dhe maja të larta të pasqyruara në rrugë të pastra e të mëdha ujore. A po flasim për Milford Sound të Zelandës së Re apo Trollfjord në Norvegji? Për fat të mirë, nuk ka nevojë të udhëtoni deri në skajet e Tokës (të mesme) për këto peizazhe, pasi Norvegjia veriore i ka ato me lopatë. Trollfjord është i arritshëm vetëm me varkë.

7. Las Salinas de Torrevieja, Spanjë

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Kush tjetër tronditet kur mëson se kemi një liqen rozë në Evropë? Jo, ata nuk janë vetëm në vende të largëta si Meksika dhe Australia; Spanja ka fshehur një të tillë gjatë gjithë kohës. Nëse nuk do të ishte mjaftueshëm Instagrammable tashmë, është gjithashtu shtëpia e qindra flamingove rozë – dhe ashtu si në Detin e Vdekur, balta e liqenit ka minerale që janë të shkëlqyera për lëkurën. Për koston e një fluturimi 2.5 orësh nga Londra, ju mund të jetoni ëndrrat tuaja të Barbie në bregdetin spanjoll.

8. Menton, Francë

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Harrojeni St Tropez ose Cannes. Në vend të kësaj, nisuni drejt për në qytetin Menton në Rivierën Franceze. Uji blu, palmat dhe shtëpitë shumëngjyrëshe nuk do të dukeshin të pavend në ishullin e Karaibeve të Curaçao. Mirë, kështu që moti nuk do të jetë edhe aq i ngrohtë, por plazhet e arta, kuzhina mesdhetare dhe arkitektura mahnitëse baroke duhet më shumë se sa ta kompensojnë këtë. Shoqërojeni me një udhëtim ditor në Nice ose Monako për pazar të famshëm dhe dizajner.

9. Pamukkale, Türkiye

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Türkiye arrin disi të grumbullojë gjithçka në një vend, që nga plazhet e pacenuara të Antalias dhe xhamitë mahnitëse në Stamboll e deri te peizazhet përrallore të Kapadokisë dhe tani, Pamukkale. Përpjekja për të krahasuar ujërat termale blu neoni që derdhen butësisht poshtë tarracave të bardha të travertinit të Pamukkale është praktikisht e pamundur (nëse nuk keni dëgjuar për Parkun Kombëtar të largët Huanglong në Kinë). Me ujëra të pasura me minerale të dashur nga të gjithë, nga Kleopatra te Romakët, është një thesar evropian dhe një thesar që jemi më se të lumtur ta mbajmë për vete.

10. Dolomitet, Itali

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Pluhuri dimëror është një nga më të mirët në botë, ndërsa aktivitetet e verës variojnë nga rrëshqitja me rrëshqitje në biçikleta malore. Nëse kërkimi i emocioneve nuk është atmosfera që ju kërkoni, ka edhe pica, makarona dhe disa verëra të shkëlqyera lokale (ose kështu kemi dëgjuar).

11. Shkretëtira Tabernas, Spanjë

11 vende në Evropë që nuk ngjajnë aspak me Evropën, mes

Evropa mund të mos ketë Hollyëood-in e saj apo Palm Springs si Kalifornia, por shkretëtira Tabernas e Spanjës mund të rivalizojë Parkun Kombëtar Joshua Tree çdo ditë të javës. E vendosur në provincën Almeria të Spanjës, është e vetmja shkretëtirë në Evropë dhe në fakt është përdorur në filma si një peizazh i rremë i Perëndimit të Egër. Nuk ka duna rëre, por prapë mund të hipni mbi një kalë ose deve, të bëni turne në vende të xhirimeve dhe të shijoni diellin, i cili shkëlqen për më shumë se gjysmën e vitit.

Të fundit