Flash News

E-TJERA

69 kandidatët që do të jenë për herë të parë deputet në Kuvendin e ri

69 kandidatët që do të jenë për herë të

Në shtator, me nisjesn e sesionit të ri parlamentar, 69 deputetë do të ulen për herë të parë në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë.

Asnjë prej tyre nuk e ka mbajtur më herët postin e ligjvënësit. Një pjesë prej tyre vijnë nga politika si Manastirliu, Balluku, Gjonaj, Denaj, etj, të cilat aktualisht mbajnë dhe poste ministrore, ndërsa pjesa tjetër nga fusha të ndryshme, si Flutura Açka, Agron Gjekmarkaj, Luljeta Bozo, Najada Çomo, etj.

Nga 69 kandidatët që do të jenë për herë të parë deputet, 33 prej tyre i përkasin Partisë Socialiste, 32 Partisë Demokratike, 3 Partisë Social Demokrate dhe 1 Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, PS arriti të fitonte 74 ulëse në Kuvendin e ardhshëm, PD 59 ulëse, LSI 4 ulëse dhe PSD 3 ulëse.

Kandidatët që do të jenë për herë të parë deputet:

 

Partia Demokratike

Berat

Tomor Alizoti

Kasëm Mahmutaj

 

Dibër

Xhelal Mziu

Kreshnik Çollaku

 

Durrës

Merita Bakiu

Ferdinant Xhaferraj

Andia Ulliri

 

Elbasan

Gazment Bardhi

Flutura Açka

Lefter Gështenja

Zheni Gjergji

 

Fier

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Luan Baçi

Nustret Avdulla

Ilda Dhori

 

Korçë

Sorina Koti

Bledjon Nallbati

Seladin Jakupllari

 

Kukës

Flamur Hoxha

Isuf Çelaj

 

Lezhë

Agron Gjekmarkaj

Kastriot Piroli

 

Shkodër

Emilja Koliqi

Ramadan Likaj

Greta Bardeli

Zef Hila

 

Tiranë

Alfred Rushaj

Belind Këlliçi

 

Vlorë

Ina Zhupa

Fation Veizaj

Arri Agalliu

 

Partia Socialiste

Berat

Hatixhe Konomi

Bardhyl Kollçaku

 

Dibër

Lavdrim Krashi

 

Durrës

Alban Xhelili

 

Elbasan

Klevis Xhoxhi

Besion Ajazi

Desantila Tahiraj

Saimir Hasalla

Florenc Spaho

 

Fier

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

 

Gjirokastër

Laert Duraj

 

Korçë

Enslemvera Zake

Ilir Topi

 

Kukës

Gerta Duraku

 

Lezhë

Eduard Ndreca

Shpresa Marnoj

 

Shkodër

Edona Bilali

Benet Beci

 

Tiranë

Luljeta Bozo

Najada Çomo

Ogerta Manastirliu

Etilda Gjonaj

Belinda Balluku

Toni Gogu

Etjen Xhafaj

Alqi Bllako

Ornaldo Rakipi

 

Vlorë

Pranvera Resulaj

Anduel Tahiraj

Anila Denaj

Niko Kuri

Ilir Metaj

 

Lëvizja Socialiste për Integrim

Shkodër

Agron Çela

 

Partia Social Demokrate

Shkodër

Gledis Çeliku

Mari Markiçi

 

Tiranë

Gertjan Deda

Të fundit