Flash News

E-TJERA

Bino: Jemi në emergjencë, çdo vaksinë që na ofrohet nuk duhet të refuzohet

Bino: Jemi në emergjencë, çdo vaksinë që na ofrohet

Shefja e ISHP Silva Bino  është shprehur në një lidhje direkte për emisionin “Breaking” në Top News se jemi në emergjncë dhe se çdo vaksinë që na ofrohet e që i kaluar proceset nuk duhet të refuzohet.

"Jo ne nuk bëjmë diferencim vaksine, jemi në emergjencë, pra që duam të fitojmë mbi kohën, dhe kjo është arsyeja që çdo vaksinë që na ofrohet dhe i kaluar proceset nuk duhet të refuzohet", u shpreh Bino marrë shkas nga refuzimi i Kosovës për marrjen e dozave të vaksinës kineze.

“Mendoj që rezultatet deri tani kanë treguar se vaksinat kanë rezultuar të sigurta, kemi të dhëna nga studimi turk në lidhje me ketë vaksinë. Nuk është e detyrueshme që çdo vaksinë të certifikohet nga EMA, dhe vendet evropiane mund të përdorin vaksina, të pacertifikuara nga EMA, por këto janë vaksina që janë provuar në miliona njerëz, Turqi, Emirate, Brazil, Indonezi, me miliona njerëz të vaksinuar”, tha më tej Bino.

Sa përket ngurrimit që qytetarët patën në përdorimin e Astrazeneca për efekte anësore Bino shtoi më tej, "Ne efekte anësore kemi pasur, por të lehta temperaturë, dhimbje muskulare, ndjenjë dobësie, këto. Vetëm dy raste si gjendje të fikti po që lidheshin më shumë Pfizer, të tjera jo. Se ne analizojmë çdo ngjarje pas vaksinimit që jo domosdoshmërisht ka lidhje me vaksinën". 

Të fundit