Flash News

E-TJERA

Burimi: Kërkesa e Ramës për të vendosur KFOR-in në Veri, e gabuar

Burimi: Kërkesa e Ramës për të vendosur KFOR-in në

Analisti Genc Burimi ka folur për zhvillimet në veri të Kosovës dhe dislokimin e ushtrisë serbe në kufi.

Në një lidhje direkte për Syri Tv, Burimi tha se kërkesa e kryeministrit Rama për vendosjen e KFOR-it në veri të Kosovës është e gabuar.

Ai theksoi se nëse KFOR-i vendoset në veri dhe Policia e Kosovës të mos jetë prezente, situata del jashtë kontrollit. 

“Atë që tha Rama për KFOR-in e konsideroj gafë. Mendoj se Ramës i foli goja nga pikëpamja ushtarake. Dhe nga kjo anë sigurisht që duhet çuar KFOR-i. Por ka një aspekt të dytë që është spekti policor dhe aty u gabua rëndë Rama dhe aty po kërkojnë perëndimorët një zgjidhje dhe duke lexuar komandantin e KFOR-it italiani pyetja është tjetër, pra mirë që vendos KFOR-, por kush do të bëjë policimin e përditshëm, ke një divorc, një vjedhje një sharje pra duhet policia si në çdo vend të botës. Kush e siguron policinë. Dhe këtu Rama gabohet nga ana ushtarake dhe do të ndodhë i njëjti skenar si në Qipro ku pala turke pushtoi veriun e Qipros, u çuan trupat ushtarake dhe forca ushtarake nuk mund të bëjë policinë e përditshme dhe ky është debati sot nga ndërkombëtarët”, tha Burimi.

Të fundit