Flash News

E-TJERA

"Digjet" Fieri, 11 vatra aktive, problematike situata në pyllin e Darëzezës

"Digjet" Fieri, 11 vatra aktive, problematike situata në pyllin e

Situata e zjarreve në bashkitë Fier, Patos dhe Mallakastër këtë të shtunë kanë përjetuar një ndër ditët më të vështira për vitin 2023, përsa i përket situatës së rënduar me vatrat e zjarrit që janë shfaqur njëra pas tjetrës.

Vatra të shumta zjarri janë aktivizuar gjatë pasdites dhe dhjetëra forca zjarrfikëse gjenden në terren duke luftuar me flakët.

Sipas burimeve kanë qenë të paktën 11 vatra aktive zjarri gjatë ditës së sotme, ku më problematikja mbetet ajo në pyllin e Darëzezës, ku me errësirën bëhet e pamundur jo vetëm ndërhyrja e mjeteve zjarrfikëse, por edhe ajo nga ajri.

Ndërkohë mësohet se aktualisht janë aktive edhe disa vatra zjarri, ku ndër më problematiket shfaqet edhe ajo në Dërmenas të Libofshës. Aty flakët po i afrohen një stalle bagëtish dhe banesave të zonës.

Të fundit