Flash News

E-TJERA

Epidemia e kanabisit po mbush burgjet angleze me shqiptarë

Epidemia e kanabisit po mbush burgjet angleze me shqiptarë

Gjykatat angleze kanë dënuar më shumë se 100 emigrantë të paligjshëm shqiptarë në vetëm tre muaj për një dënim total prej 300 vitesh burg. Tre të katërtat (77) e 101 shqiptarëve të burgosur midis gushtit dhe tetorit të këtij viti u dënuan për vepra të lidhura me prodhimin e kanabisit në fermat në të gjithë Anglinë dhe Uellsin e drejtuar nga bandat e organizuara, sipas një analize të rasteve nga The Telegraph.

Shumë nga emigrantët e paligjshëm u rekrutuan nga bandat pasi një goditje e qeverisë ndaj punës së ekonomisë së zezë e bëri të vështirë për ta gjetjen e punës.

Autoritetet britanike kanë trefishuar gjobat për bizneset që punësojnë emigrantë të paligjshëm deri në 60,000 £ për punëtor, në një lëvizje të krijuar për ta bërë praktikën aq të dëmshme ekonomikisht saqë mund t’i “lënë jashtë biznesit”.

Një operacion policor që synonte fermat e kanabisit këtë verë përfshiu gjithashtu oficerë që kapën deri në 130 milionë paund bimë kanabisi dhe arrestuan pothuajse 1,000 njerëz. Më shumë se 180,000 bimë janë zbuluar në bastisjet në Angli dhe Uells.

Operacioni Mille shënjestroi kulturat e paligjshme për të cilat policia beson se janë një lopë parash për bandat e krimit të organizuar (OCG) të cilat janë gjithashtu të përfshira në vepra të tjera si pastrimi i parave, kontrabanda e drogës së klasit A ​​dhe dhuna.

Në pesë vitet e fundit, bandat shqiptare kanë vënë në qoshe tregun e kultivimit të kanabisit duke importuar ekspertizën e tyre hidroponike në rritjen e bimëve në Shqipëri në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke përdorur emigrantët e paligjshëm si “kopshtarë”.

Numri i shqiptarëve që kaluan Kanalin në vitin 2022 me varka të vogla u rrit në 12,301 nga 800 në 2021, më shumë se një e katërta e 45,755 mbërritjeve totale.

Mes të burgosurve këtë verë ishte Nard Nidri, 34 vjeç, i cili hyri ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar verën e kaluar, u strehua në Birmingham dhe më pas u transferua në Sëansea ku punoi në një lavazh para se të rekrutohej për një fermë kanabisi.

Ai ishte një nga katër “kopshtarët” e burgosur për një total prej gjashtë vitesh në gusht, pasi policia i arrestoi ata në një pronë në Neath, në Uellsin jugor, ku dy dhoma dhe papafingo ishin përshtatur dhe izoluar për të rritur bimë me vlerë rrugore prej 85,000 £.

“Diçka si industri”

Duke i dënuar ata, gjykatësi Geraint ëalters tha se fermat e kanabisit që drejtoheshin nga bandat kriminale shqiptare kishin arritur “nivele epidemike” dhe, sipas gjykimit të tij, “ishin kthyer në një industri”.

Ai sugjeroi që autoritetet duhet të shikojnë sektorin e banesave me qira, duke vënë në dukje se ndërsa të ashtuquajturit “fermerë” të kanabisit shpesh paraqiteshin në gjykatë, pronarët dhe të tjerët që merrnin para nga qiraja e pronave që përdoreshin për operacionet në rritje, rrallë e bënin këtë.

Shqiptarë të tjerë kanë punuar për bandat për të shlyer borxhet. Artenis Shehu, 20 vjeç, u burgos për një vit pasi punoi në një fermë kanabisi në Norfolk Broads për të shlyer atë që ai pretendonte se ishte një borxh prej 2500 £ që kishte me një bandë krimi të organizuar për të paguar një operacion mjekësor për babain e tij.

Gjykatësi Andreë Shaë i tha Shehut se operacioni i kanabisit prej 225,000 £ ishte një “organizim i sofistikuar” i cili kishte “të gjitha shenjat” e “krim të organizuar serioz”. “Duhet të dalë mesazhi se shfrytëzimi nga kriminelët e organizuar të rëndë nuk është një kartë për të dalë nga burgu,” tha ai.

Bandat shqiptare u zhvendosën në industrinë e kanabisit sepse ishte “me rrezik shumë, shumë të ulët” dhe me një fitim të lartë për shkak të kërkesës së madhe – britanikët konsumuan 240 ton drogë me vlerë 2.4 miliardë paund në 2021 – dhe nuk kërkon transport të rrezikshëm ndërkufitar sepse ajo është rritur në shtëpi, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA).

Këtë javë, James Cleverly, Sekretari i Brendshëm, nënshkroi një marrëveshje të re me Shqipërinë për kthimin e shpejtë të emigrantëve, ccka ka sjellë uljen me 90 për qind në numrin e shqiptarëve që hyjnë në Britani këtë vit. /The Telegraph/

Të fundit