Flash News

E-TJERA

Sulmet në veri të Kosovës, Karamuço: Armatimet ishin ruse, agresorët kanë folur rusisht

Sulmet në veri të Kosovës, Karamuço: Armatimet ishin ruse,

Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka zbuluar detaje rreth sulmit në Kosovë, në Leposaviç.

I ftuar në “Top Story”, Karamuço tregoi se armatimet kanë qenë ruse dhe se agresorët që kanë sulmuar kishin folur rusisht brenda manastirit.

 Sipas Karamuços, të pranishëm kanë qenë dy “non-grata”, njëri i Listës Serbe dhe tjetri Aleksandër Vulin, ministri i sanskionuar.

“Kompania ruse ka bërë mbështetjen e logjistikës. Të gjithë armatimet janë të tyrët. Motori nuk është prodhim serb por rus, janë dhurata që kanë ardhur për ushtrinë serbe nga ushtria ruse. Këta kanë folur rusisht, ka dëshmi që brenda manastirit flisnin rusisht, disa prej tyre kanë marrë pjesë në Ukrainë për Ëagner dhe për të mos u kuptuar flisnin gjuhë ruse.

Po të shikoni radiot e tyre është e vështirë ti përgjosh, Serbia shet në mënyrë të kontrajtuar 1 miliardë dollarë armatime. Ka një arsenal shumë të madh. Janë 7 mln banorë dhe janë popullsia më e armatosur në Evropë. Armatimi ishte për 400 veta, kamioni i blinduar ishte të futeshin materialet e të sulmonin institucionet e Kosovës. Disa nga policët aty unë i kam pasur studentë dhe më thonë se janë dy non-grata njëri i listës serbe dhe Vulini, janë të implikuar, sepse këto trupa nuk vijnë në Kosovë pa miratimin e shërbimit sekret”, tha Karamuço.

Të fundit