Flash News

E-TJERA

"French Open 2023", ministri francez kritikon Novak Djokovic për mesazhin politik ndaj Kosovës

"French Open 2023", ministri francez kritikon Novak Djokovic për

Mesazhi politik i Novak Djokovic për Kosovën në French Open ishte “i pavend” dhe “nuk duhet të përsëritet”, thotë ministri francez i sportit. Amelie Oudea-Castera tha se duhet të ketë një "parim të neutralitetit për fushën e lojës". Tenisti serb shkroi në objektivin e kamerës "Kosova është zemra e Serbisë. Ndaloni dhunën".

Serbia nuk e ka njohur kurrë pavarësinë e Kosovës dhe ka pasur dhunë në ditët e kaluara pas vendosjes së kryebashkiakëve shqiptarë etnikë në veri të vendit, me policinë dhe trupat e NATO-s që u përleshën me protestuesit serbë. Organi qeverisës botëror, Federata Ndërkombëtare e Tenisit tha se deklarata e Djokovic nuk shkel asnjë rregull, sepse rregullorja e 'Grand Slam' nuk ndalon deklaratat politike.

"Kur mbani mesazhe për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, mesazhe që i bashkojnë njerëzit rreth vlerave universale, një sportist është i lirë t'i shprehë ato," i tha Oudea-Castera transmetuesi France 2.

"Por në këtë rast ishte një mesazh shumë aktivist, që është shumë politik. Nuk duhet të përfshiheni, sidomos në rrethanat aktuale dhe nuk duhet të përsëritet më."

Oudea-Castera tha se bëri një dallim për mesazhet në mbështetje të Ukrainës përballë pushtimit të Rusisë, duke shtuar se ajo nuk e vendosi Kosovën dhe Ukrainën "në të njëjtin nivel". Kjo përfshin mbështetjen e lojtares ukrainase Marta Kostyuk, pasi ajo refuzoi të shtrëngonte duart me Aryna Sabalenka të Bjellorusisë të dielën. Djokovic, 36 vjeç, ka mbrojtur mesazhin e tij, të cilin e shkroi menjëherë pas fitores së tij në raundin e parë ndaj Aleksandar Kovaçeviç të martën. Duke folur me gazetarët serbë, kampioni 22 herë i Grand Slam në single, babai i të cilit ka lindur në Kosovë, tha se ai ishte "kundër luftërave, dhunës dhe çdo lloj konflikti", por se situata në Kosovë është një "precedent në të drejtën ndërkombëtare".

"Sidomos si bir i një njeriu të lindur në Kosovë, ndjej nevojën të jap mbështetjen time për popullin tonë dhe për tërë Serbinë”, tha Djokovic.

“Kosova është djepi ynë, kalaja jonë, qendra e gjërave më të rëndësishme për vendin tonë, ka shumë arsye pse e kam shkruar këtë në kamera. Sigurisht që më dhemb shumë si serb të shoh se çfarë po ndodh në Kosovë dhe se si njerëzit tanë janë dëbuar praktikisht nga zyrat komunale, kështu që më e pakta që mund të bëja ishte kjo”.

Autoritetet Olimpike të Kosovës kanë kërkuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që të hapë procedura disiplinore kundër Djokovic, duke e akuzuar atë për nxitje të tensioneve politike.

"Novak Djokovic ka promovuar edhe një herë propagandën e nacionalistëve serbë dhe ka përdorur platformën sportive për ta bërë këtë," tha Ismet Krasniqi, president i Komitetit Olimpik të Kosovës. Të martën, Federata e Tenisit e Kosovës tha se veprimet e Djokovic do të "rezultojnë drejtpërdrejt" në rritjen e tensionit midis dy vendeve.

BBC Sport

Të fundit