Flash News

E-TJERA

Sulmi ndaj Top Channel, policia ‘aksion’ në Vlorë, dyshohet se autorët u panë në autostradë

Sulmi ndaj Top Channel, policia ‘aksion’ në Vlorë,

Një sulm me kallashnikov në drejtim të godinës së televizionit Top Channel, pak pas mesnate, i mori jetën rojes së sigurisë, Pal Kola 60 vjeç.

Mësohet se policia ka nisur kontrollet në qytetin e Vlorës. Dyshohet që autorët e ngjarjes pas djegies së mjetit tip “Range Rover” në Golem të Kavajës, të jenë nisur me drejtim Vlorën Dyshohet që kamerat e sigurisë kanë fiksuar në autostradë një mjet i cili mund të ketë ndihmuar autorët të arratisen nga Tirana.

Detaje të reja ende nuk janë zbardhur, teksa policia s’ka bërë të ditur as ndonjë pistë hetimi.

Vetë teleivizoni në një deklaratë, teksa shprehu ngushëllimet për viktimën, pohoi se është një akt terrorist që vjen si pasojë e misionit të fjalës së lirë të TCH.

“Sulmet terroriste të këtij lloji tregojnë qartazi sa e rëndësishme është fjala e lirë sa shqetësuese për minuesit e demokracisë. Po ashtu, Top Channel shpreh qartësinë që ky akt terrorist i paprecedent, është kryer për të dëmtuar e goditur misionin e medias së lirë dhe fuqisë së fjalës së lire”, shkroi TCH.

Të fundit