Flash News

E-TJERA

Inceneratorët, Shehaj paralajmëron: Është vetëm maja e ajsbergut, skandali arrin deri te kontratat

Inceneratorët, Shehaj paralajmëron: Është vetëm maja e

Nënkryetarja e LSI-së Brisida Shehaj ka paralajmëruar publikimin e fakteve të reja nga dosja e inceneratorëve.

Në një lidhje direkte për MCN Tv, Shehaj paralajmëroi publikimin e provave të tjera lidhur me aferën teksa tha se gjithçka që është bërë publike deri tani është vetëm maja e ajsbergut.

Shehaj deklaroi se bëhet fjalë për një skemë të madhe mashtrimi me inceneratorët, teksa theksoi se ka informacione që administrata tatimore ka bllokuar kontrollet, ndërsa skandalet sipas Shehajt vijojnë deri te kontratat.

“Janë bërë prezentë shumë emra kompanish. Gjyshja e shkretë e cila kishte firmosur, rastin e kam publikuar që në mars të 2022-shit. Një ekip i tërë LSI-së ka faktuar edhe shumë marrëdhënie të tjera që kanë pasur këto kompani me inceneratorët. Është një skemë e pastër evazioni. Skema nuk mbaron këtu. Kemi informacione, se si administratata tatimore ka bllokuar kontrollet me një justifikim idiot. Është një material shumë voluminoz. Do ketë prova edhe më të rënda. Rasti është i 4 marsit. Kam publikuar disa raste asokohe për disa kompani të ndryshme. Ne duam të jemi aq të kujdesshëm, sepse përballë kemi një SPAK që hesht, dhe një Rilindje është mjeshtre, ku mund të gabosh në presje…Ke skandale deri te kontratat. Aktet noteriale që kanë hapur edhe llogari në Lugano. S’e pashë SPAK-un. Kur kanë pasur interes kanë pyetur në të gjithë Evropën edhe për stafin dhe persona të afërt. Ajo që do nxjerrim ne janë Tatimet, AZHBR. Tatimet kanë një problem edhe më skandaloz. Një është hetimi penal, e dyta edhe aktet administrative. Do dalin vlerat e detyrimeve të taksave të papaguara. Ky është një skandal që vazhdon, por ju garantoj që është maja e ajsbergut ajo që ka dalë”, tha Shehaj.

Të fundit