Flash News

E-TJERA

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë: McGonigal kishte lidhje me puset e naftës në Shqipëri

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë: McGonigal kishte

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crowford ka sqaruar deklaratën e tij se ish-zyrtari i FBI-së, Charles Mcgonigal ka punuar në fushat e naftës, që ishin marrë nga kompanitë amerikane, të kalonin në duart e rusëve.

Në një intervistë në televizionin “Panorama TV”, Crowford flet për ndikimin e Mcgonigal në lidhje me puset e naftës në Shqipëri, ku përmendi dhe përfshirjen e një biznesmeni shqiptar në këtë çështje.  

“Unë bëra një intervistë në Amerikë kjo pjesa e politikës është e juaja kemi gjykatë dhe ne, McGonigal ka marrë ryshfet kur ishte në FBI ka tentuar të korruptoj guvernatorin e Porto Rikos në seantin amerikan demokratët kanë thënë se do të nisin një hetim për këtë cështje, brenda këtij hetimi që është publik kanë thënë që ata ishin duke ndkelur porositë e McGonigal dhe ai kishte lidhje me shqipërinë dhe puse nafte, afër Vlorës."

"Kështu unë në atë moment ne kishim një firmë që ishin anëtarë të Dhomës dhe ata ishin blerë nga një miliarder kanë blerë Ballshin dhe unë i ndihmova në atë periudhë në fillim ata punuan më shumë me ambasadën dhe ishin të gëzuar dhe nëse shkoi mirë do të ishte shumë mirë kështu unë ndjej ata dhe kishin shumë probleme me qeverinë apo me punëtorët ishin dhe unë bëra një interviste sepse gjatë kësaj kohë kishin probleme dhe ata thanë që ne do të ikim."

"Unë shkova në Teksas dhe takova pronarin se nuk deshi të ikë me një shije të hidhur ai më tha që në Luiziana nuk do të investoj kurrë dhe nuk shkoj dot më në Vlorë, të provojmë dhe herën e fundit se unë besoj që për punën e naftës ai kishte bërë miliona me naftë ishte nga Teksas dhe punonte me qeverinë amerikane shumë ngushtë."

"I thash bëj në kompani yë ri dhe do quhet GBC ishte lindur nga ai dhe i thash po të vij me disa shokë të mi dhe do të bashkëpunojmë për gati një vit pastaj doli në lajme në moment erdhën disa rusë dhe tentuan të kërkojnë nga qeveri të marrë fushën e naftës dhe t’ja japin rusëve ishte kërkesë nga Sebia edhe erdhi momenti kur kishte një ankesë nga një biznesmen shqiptar ai i shkruan gazopromit pse po bashkëpunon me rusët se unë jam njeriu juaj këtu në Shqipëri”, tha ai.

Të fundit