Flash News

E-TJERA

Kalo thirrje qytetarëve për tu vaksinuar: Politikë anti-vaksinale mund të bëjnë mëndjegllabëruarit nga ethet e “pordhitikës”

Kalo thirrje qytetarëve për tu vaksinuar: Politikë anti-vaksinale
Tritan Kalo

Mjeku Tritan Kalo iu ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe të mos hezitojnë nga emri që ato kanë dhe evndit ku janë prodhuar. Sipas tij, vaksina është e vetmja mënyrë për të fituar betejën me Covid-19.

"Kemi në duart tona edhe një armë jetëshpëtuese ose jetëlehtësuse sikundër janë vaksinat si Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Sputnik V, Sinovac, etj, cilido qoftë emri i tyre ato janë dhe do të mbeten thjesht një vaksinë, një nxitëse e mbrojtjes sonë imunitare për të mos u infektuar nga ky virus jetëlëndues e jetëmarrës", shkruan Kalo në Facebook.

Ky i fundit ka reaguar ashpër ndaj personave që synojnë të bëjnë politikë me vaksinimin. Duke ironizuar, mjeku thotë etja për pushtet po i bën politikanët gjithologë.

"Politikë antivaksinale në këto kohë mundet të bëjnë vetëm gjithollogët mëndjegllabëruarit nga ethet e “pordhitikës”, nga ethet për “pusht-shtet”, nga “pangopësia” e nxitur në këto 30 vite demon-kracie, kur “i pakdituri, i pakvleri, i pabuksi e ish-brekëgrisuri” i djeshëm, duke përftuar nga arroganca e korrupsioni i pusht-shtetit demonkratik sot të sheh me qesëndi nga “piramida” e pasurive kleptokratike dhe jo meritore", thotë ndër Kalo.

Të fundit