Flash News

E-TJERA

Kathimerini: Greqia e bën të qartë, shpresat e Shqipërisë në BE varen nga rasti Beleri

Kathimerini: Greqia e bën të qartë, shpresat e

Greqia po miraton një qëndrim më të vendosur në lidhje me kushtet për hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian lidhur me rastin e Fredi Belerit, një grek etnik i zgjedhur si kryetar i Bashkisë së Himarës në Shqipërinë e Jugut gjatë zgjedhjeve komunale të 14 majit, megjithëse u pengua të betohet për shkak të arrestimit me akuzen për blerjen e supozuar të votës dy ditë para zgjedhjeve, shkruan media greke Kathimerini.

Gjatë një takimi të mërkurën me ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të njohur si COREPER, Greqia lëshoi një deklaratë me shkrim duke deklaruar se betimi i Belerit, aktualisht në paraburgim në pritje të gjykimit, do të shërbente si një parakusht për të ardhmen e Shqipërisë në BE. procesi i anëtarësimit.

Pala greke kërkon që kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri të marrë detyrën menjëherë, të respektohet e drejta e tij për një proces të drejtë dhe të bëhet prezumimi i pafajësisë.

 

Të fundit