Flash News

E-TJERA

Kërkuan para në emër të biznesmenes Vilma Nushi, arrestohet edhe mashtrues i tretë

Kërkuan para në emër të biznesmenes Vilma Nushi, arrestohet

Policia ka vendosur në pranga një 29-vjeçar, i cili dyshohet se së bashku me dy persona të tjerë morën para përmes mashtrimit në emër të biznesmenes Vilma Nushi.

I riu Kristian Lukaj, banues në Shkodër, akuzohet se ka bashkëpunuar me shtetasit Alban Gjoni dhe Rudor Balla, si edhe me Florian Gjergjin, i cili është në kërkim, duke i marrë 50.000 euro një punonjëse (drejtoreshe ne kompanine marketing & distribution) nëpërmjet mashtrimit, duke u prezantuar si përfaqësues të një personi publik, ( Vilma Nushi ).

Ndërkohë në operacionin e parë të policisë janë sekuestruar 8250 euro, 25 000 lekë, 1 automjet.

Njoftimi i policisë:

DVP Tiranë/Vijon operacioni policor i koduar “Repeat”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin, në DVP Tiranë.

Vihet në pranga një 29-vjeçar, i cili dyshohet se ka bashkëpunuar me 3 shtetas të tjerë (2 të arrestuar gjatë operacionit, 1 në kërkim), për t’i marrë një shumë parash një shtetasi, me anë të mashtrimit.

Sekuestrohet 1 celular.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në vijim të punës për goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e krimeve ekonomike, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, kanë vijuar operacionin policor të koduar “Repeat”.

Si rezultat i këtij operacioni u bë ndalimi i shtetasit K. L., 29 vjeç, banues në Shkodër.

Ky shtetas dyshohet se ka bashkëpunuar me shtetasit A. Gj. dhe R. B. (të arrestuar) dhe me shtetasin F. L. (në kërkim), për t’i marrë shumën 50 000 euro, një shtetasi, nëpërmjet mashtrimit, duke u prezantuar si përfaqësues të një personi publik.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua 1 celular.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

 

Të fundit