E-TJERA

Kush janë 43 deputetet nga PS, PD dhe LSI që do të përfaqësojnë shqiptarët në Parlament. Socialistet mbajnë rekord

Kush janë 43 deputetet nga PS, PD dhe LSI që do të

Janë 43 deputete të konfirmuara që do të përfaqësojnë shqiptarët në Parlament nga tre forcat politike, Partia Socialiste, Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim.

Nga të tre partitë, socialistet mbajnë rekord me 25 deputete gra, PD me 16 ndërsa LSI me 2 (nëse Kryemadhi tërhiqet nga mandati i Fierit, mund të hyjë në parlament dhe Kejdi Mehmetaj), shkruan Politiko.al.

Ndonëse shumica e grave deputete janë rizgjedhur sërish, ka dhe figura të reja në politikë.

Ndarja e deputeteve sipas forcave politike që përfaqësojnë dhe qarqeve:

PS Tiranë

1. Luljeta Bozo

2. Najada Çomo

3. Ogerta Manastirliu

4. Etilda Gjonaj

5. Elisa Spiropali

6. Belinda Balluku

7. Ermonela Valikaj

8. Klotilda Bushka

 PS Durrës

9. Milva Eknomi

10. Klodiana Spahiu

PS Dibër

11. Aurora Mara

PS Kukës

12. Gerta Duraku

PS Lezhë

 13. Lindita Nikolla

14. Shpresa Marnoj

PS Shkodër

15. Lindita Metaliaj

PS Elbasan

16. Evis Kushi

17. Dasantila Tahiraj

PS  Fier

18. Lindita Buxheli

19. Antoneta Dhima

20. Tatiana Pirro

PS Vlorë

21. Pranvera Resulaj

22. Anila Denaj

PS Korçë

23. Enslemvera Zake

23. Blerina Gjylameti

24. Olta Xhaçka

PS Berat

25. Hatixhe Konomi

PS Gjirokastër

25. Mirela Kumbaro 

PD Tiranë

1. Jorida Tabaku

2. Albana Vokshi

3. Grida Duma

4. Mesila Doda

5. Orjola Pampuri

PD Durrës

6. Merita Bakiu

7. Andia Ulliri

PD Dibër

8. Dhurata Çupi

PD Lezhë

9. Lindita Metaliaj

PD Shkodër  

10. Emilja Koliqi

11. Greta Bardeli

PD Elbasan

12. Flutura Açka

PD Fier

13. Eralda Bano

14. Ilda Dhori

PD Vlorë

15. Ina Zhupa

PD Korçë

16. Sorina Koti 

LSI Tiranë

1. Monika Kryemadhi

2. Erisa Xhixho

/Politiko.al/

 

Të fundit