Flash News

E-TJERA

Kuvendi i dha ‘dritën jeshile’, Alabbar flet për projektin e Portit të Durrësit: Do jetë destinacion luksoz

Kuvendi i dha ‘dritën jeshile’, Alabbar flet për projektin

Pasi Kuvendi i Shqipërisë miratoi marrëveshjen për Portin e Durrësit, investitori arab i cili ka marrë në zbatim projektin Mohamed Alabbar, ka dhënë një intervistë për mediat arabe.

Alabbar ka folur për 'Arabian Business' rreth projektit për Portin e Durrësit. Artikulli citon se “marrëveshja prej 2.5 miliardë dollarësh, e mbështetur nga Grupi i Kompanive të tij Eagle Hills, do të shohë një transformim të plotë të një pjese të vijës bregdetare shqiptare në qytetin e Durrësit”.

Vetë Alabbar ka thënë se projekti “Durres Yachts and Marina” i marrë nga kompania e tij “është një ndryshim i lojës, diçka për të cilën ne kemi punuar shumë në prapaskenë për një kohë të gjatë. Unë me të vërtetë nuk mendoj se do të gjeni diçka të tillë”.

Alabbar është shprehur se projekti në fjalë po projektohet si “një nga qytetet e reja më të qëndrueshme, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2”.

Sikurse është sqaruar disa herë edhe nga qeveria Rama, projekti do të akomodojë jahte dhe super jahte deri në 120 m, së bashku me hotele, rezidenca private, shëtitore, dyqane, restorante dhe argëtim.

Alabbar ka thënë se projekti përfshin mbi 80,000 metra katrorë parqe dhe hapësira të hapura, dhe 170 dyqane tregtare, po planifikohen gjithashtu.”

“Ju keni këtë histori të pabesueshme në sfond, krahas asaj që do të jetë një destinacion krejtësisht i ri luksoz. Ne kemi bërë shumë projekte speciale gjatë viteve në mbarë botën, por nuk kam dyshim se kjo është pikërisht atje me më të mirat prej tyre”, tha Alabbar.

Marrëveshja e kompanisë “Eagle Hills” me qeverinë shqiptare u përball me kritika dhe kundërshtime sidomos nga opozita. Megjithatë kjo nuk e ndaloi Kuvendin të injorojë edhe anulimin e grantit 28 milionë euro nga Bashkimi Evropian për të miratuar marrëveshjen.

Pas miratimit në Kuvend, marrëveshja dërgohet në Presidencë për dekretim.  

Të fundit