Flash News

E-TJERA

"Lëmoshë për fundvit", pensionistët: Tallje e qeverisë

"Lëmoshë për fundvit", pensionistët: Tallje e

Pensionistët kanë nisur të marrin bonusin prej 5 mijë lekësh të reja shpërblim nga qeveria, ndërsa e konsiderojnë të pamjaftueshëm.

Një e moshuar tha për MCN se tryezën e fundvitit do e organizojë me aq lekë sa do ngelen nga shpenzimet mujore.

E mora pensionin dhe shpërblimin. 100 mijë marrë pension, 50 bonus. Çfarë do marrë më parë, kam një tufë ilaçe. Ilaçe do i marr, 60 mijë në muaj. I them çunit dhe gocës më ndihmo. Për natën e Vitit të Ri do më japë goca, kam vajzë në Greqi. 50 mijë lekëshi i qeverisë nuk është i mjaftueshëm”, u shpreh.

Ndërkohë një tjetër i moshuar tha se qeveria tallet me 50 mijë lekë të vjetra që iu japin.

“Këta tallen, asgjë nuk blejmë dot. S’besoj se do e blejmë gjelin e detit. Do i marrim ndonjë lekë borxh Edi Ramës. Më përzunë, nuk ka lekë. Hajde mbas orës 14.00 ose nesër në mëngjes më thanë”, tha i moshuari i intervistuar pranë një pike postare në kryeqytet.

Një grua e moshuar pohoi se arriti që ta marrë pensionin dhe bonusin, por se pjesa më e madhe e parave i shkon për ilaçe.

“Do blej ilaçet, tension, diabet, e kam 93 mijë lekë pensionin, me të keq ia dal. Te kalamajtë do e kaloj Vitin e Ri, se vetë s’bëj dot gjë vetë. Nuk e blej dot 50 mijë lekë një gjel, gjeli bën 70-80 mijë. Me plakun një pulë fshati dhe të na gjejë gëzuar”, deklaroi.

Të fundit