E-TJERA

Mediat greke komentojnë vizitën e Ramës në Turqi: Lidhje të ngushta me Ankaranë, por pret "pasaportë Evropiane" nga Athina

Mediat greke komentojnë vizitën e Ramës në Turqi: Lidhje

Mediat greke kanë komentuar vizitën dy-ditore të kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Turqi me ftesë të presidentit Erdogan, si dhe faktin se pa u kthyer në Shqipëri, të premten do të zhvillojë një tjetër vizitë në Athinë.

Media greke ‘protothema’ e cilëson Ramën si aleatin më besnik të presidentit turk dhe se mbajnë një marrëdhënie të ngushtë, ndërsa zbulon detaje se mes tyre është diskutuar edhe çështja e detit me Greqinë dhe dërgimin e saj në Hagë.

“Kryeministri shqiptar Edi Rama vjen në Athinë të Premten, ku do të ketë një "takim privat" me Ministrin e Jashtëm Nikos Dendias, ndërsa do të drekojë me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis dhe Ministrin e Jashtëm.

Kjo është një vizitë informale nga Kryeministri shqiptar, i cili ishte në Ankara dy ditët e mëparshme me ftesë të Presidentit Erdogan.

Të dy udhëheqësit, të cilët mbajnë një marrëdhënie të ngushtë, nënshkruan një seri marrëveshjesh bashkëpunimi në shëndetësi, arsim, ndërtim, infrastrukturë dhe kulturë. Ata gjithashtu nënshkruan një marrëveshje "Partneriteti Strategjik".

Pas marrëveshjeve, ftesa e Erdogan patjetër që kishte të bënte me "intolerancën" e Ankarasë ndaj lëvizjeve të fundit të Tiranës drejt Greqisë: siç dihet, më 20 tetor, Rama dhe Dendias ranë dakord që Shqipëria dhe Greqia të dërgojnë cështjen e detit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, në rast se nuk ka kompromis.

Kryeministri shqiptar më pas e quajti atë "e drejta e Greqisë" për të zgjatur ujërat territoriale në 12 milje kur është e mundur - një deklaratë që bie në kundërshtim me pozicionet turke në Egje dhe rajonin e Kastellorizo.

Marrëveshja për menaxhimin e mosmarrëveshjes Greko-Shqiptare mbi zonat detare i jep vendit tonë një avantazh serioz juridik dhe diplomatik, pasi ajo tashmë ka bërë marrëveshje përkatëse me Italinë dhe Egjiptin - dhe vetëm me Turqinë dhe regjimin Libian nuk ekzistojnë.  

Ankaraja vazhdon të ruajë "kauzën e luftës" në lidhje me shtrirjen e ujërave territoriale Greke në 12 milje në Egje.

Në pushtet për shtatë vjet, Edi Rama konsiderohet aleati më "besnik" i Tajip Erdogan në rajon. Mbi të gjitha, Turqia është një nga investitorët më të mëdhenj në Shqipëri. Ishte Z. Rama që - përmes Ankarasë - kishte imponuar refuzimin e marrëveshjes së parë Greko-Shqiptare për krijimin e një EEZ midis Karamanlis dhe Berishës nga Gjykata e Lartë e vendit.

Pas "kthesës" së z. Rama, i cili pranoi thirrjen e përbashkët - me Greqinë - në Hagë, është sigurisht perspektiva evropiane e vendit të tij: Shqipëria e Ramës, si dhe Maqedonia Veriore e Zaevit, po presin këtu shumë kohë më parë datën për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian: një proces - paketë, e cila tani është "mbërthyer" për shkak të vetos bullgare.

Z. Rama ka të gjitha arsyet për të luajtur "kartën evropiane" - kjo është arsyeja pse, në fund të fundit, ai arriti një marrëveshje me Nikos Dendias për zonat detare. Por tani Athina është e shqetësuar që nga presioni i Ankarasë, ndaj Z. Rama për ta anuluar atë, vjen "fiks" me qëndrimin e Presidentit shqiptar Ilir Meta, i cili tashmë ka akuzuar Ramën për koncesione ndaj Greqisë dhe .. .diplomaci sekrete.

Në dritën e këtyre të dhënave, prezenca e Kryeministrit shqiptar në Athinë është me interes të veçantë - dhe natyrisht, vetoja e Bullgarisë mbi gjuhën e folur në Shkup tani po barazohet, një veto që, ndërsa është në fuqi, favorizon objektivisht planet e Ankarasë”, thuhet në artikull.

Ditari politik

Të fundit