Flash News

E-TJERA

Megaoperacioni/ Rrjeti që vepronte në shumë shtete europiane drejtohej nga 3 shqiptarë, SPAK jep detaje

Megaoperacioni/ Rrjeti që vepronte në shumë shtete europiane

Prokuroria italiane dhe SPAK-u kanë dalë në një konferencë për mediat për të dhënë detaje nga megaoperacioni i zhvilluar, ku u goditet një rrjet drogë. Operacioni u zhvillua në Shqipëri, Itali dhe vende të tjera evropiane.

Gjatë aksionit të përbashkët, mësohet se morën pjesë rreth 350 efeketivë. Gjithashtu bëhet me dije u u vendosën në pranga 30 të dyshuar. Gjatë operacionit u sekuestruan pesë pushkë, një pistoletë dhe gjashtë automjete.

Mësohet se grupet kriminale dyshohet se ishin përgjegjës për trafikun në shkallë të gjerë të kokainës, kanabisit dhe heroinës, kryesisht nga Shqipëria në Itali.

Banda drejtohej nga 3 shqiptarë.  Nga ky operacion janë sekuestruar 4 milionë euro. Kreu i SPAK, Altin Dumani bëri me dije se në Shqipëri janë dhënë 20 masa ‘arrest në burg’ nga të cilat janë ekzekutuar 15, dhe 1 person në ‘arrest shtëpie’.

 

Të fundit