Flash News

E-TJERA

Mori 225,000 dollarë, Business Insider: McGonigal pranoi se paratë lidheshin me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Rama

Mori 225,000 dollarë, Business Insider: McGonigal pranoi se paratë

Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte marrë 225,000 dollarë nga shqiptaro-amerikani, Agron Nezaj, i cili sipas dokumentave në gjykatë, u bë informatori për hetimin e FBI-së lidhur me kontaktet dhe takimet e tij në Shqipëri.

Pranimi i fajësisë u bë në gjykatën federale në Uashington, në bazë të një marrëveshjeje mes prokurorëve dhe avokatëve të zotit McGonigal, lajm ky që ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare.

Media e njohur amerikane, Business Insider shkruan se paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama.

“McGonigal pranoi se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse, këshillë nga të cilat përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar që punonte për Ramën si këshilltar jozyrtar edhe teksa konsultohej për një kompani kineze të energjisë. Ai zyrtar ishte një mik i personit që i kishte dhënë paratë hua McGonigal”, thuhet në artikull.

Artikulli i plotë:

Charles McGonigal, ish-agjenti i spiunazhit të FBI-së, paditë e të cilit tronditën komunitetin e inteligjencës, është deklaruar sërish fajtor – këtë herë për fshehjen e pagesave sekrete nga një njeri me lidhje me inteligjencën shqiptare.

McGonigal pranoi në gjykatën federale të Uashington DC një akuzë për falsifikimin e të dhënave dhe dhënien e deklaratave të rreme në lidhje me 225,000 dollarët që mori gjatë punës së rasteve të ndjeshme për FBI-në.

Agjenti i posaçëm i FBI-së u deklarua fajtor për një akuzë të fshehjes së fakteve materiale si pjesë e një marrëveshjeje me prokurorët federalë.

McGonigal ka pranuar se ka punuar në mënyrë të paligjshme për Oleg Deripaska - një oligark rus i sanksionuar me lidhje të gjata me Vladimir Putin - pas largimit nga FBI. Ai ka pranuar gjithashtu se ka marrë pagesa me para në dorë dhe ka ndërmarrë përpjekje biznesi private në Shqipëri ndërsa ishte ende në një pozicion të lartë në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Në gjykatë të premten, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij hua nga një "mik dhe partner i mundshëm biznesi" dhe se paratë kishin për qëllim të ndihmonin në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për byronë. Ai individ është identifikuar nga disa media si Agron Neza, një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare që tani jeton në Nju Xhersi. Huaja e Nezës për McGonigal, e dorëzuar me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë. Ish e dashura e McGonigal ka thënë për Insajderin se ajo vëzhgoi disa nga paratë në një çantë në dyshemenë e banesës së tyre në Brooklyn.

Sipas një deklarate të veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. McGonigal pranoi se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse, këshillë nga të cilat përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar që punonte për Ramën si këshilltar jozyrtar edhe teksa konsultohej për një kompani kineze të energjisë. Ai zyrtar ishte një mik i personit që i kishte dhënë paratë hua McGonigal.

Në gjykatë, McGonigal e përshkroi këtë përzierje konfliktuale të interesit publik dhe privat si "përpjekjet e tij për zhvillimin e biznesit personal".

Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në çështjen e Nju Jorkut për akuzat për pastrim parash dhe komplot për të shkelur sanksionet. Dënimi i tij është caktuar për 14 dhjetor.

Ai është planifikuar të dënohet në Uashington për akuzën e fshehjes më 16 shkurt 2024.

Të fundit