Flash News

E-TJERA

‘Nuk e vrau varka, por shteti’/ Nis protesta e shoqërisë civile për 7-vjeçaren

‘Nuk e vrau varka, por shteti’/ Nis protesta e shoqërisë

Ka nisur protesta e njoftuar nga shoqëria civile për 7-vjeçaren Jonada Avdiu  e cila humbi jetën tragjikisht në Himarë pas goditjes nga skafi i drejtuar nga ish-efektivi Arjan Tase.

Qytetarët janë grumbulluar para Ministrisë së Brendshme nën moton “Nuk e vrau varka, por shteti” duke kërkuar drejtësi për 7-vjeçaren e cila humbi jetën në plazhin e Potamit në Himarë.

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, ministres së Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro, si edhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nano.

Ngjarja ndodhi dy ditë më parë. Arjan Tase iu drejtua bregut të plazhit Potam me skafin e tij ku do të merrte familjarët. Manovrat e rrezikshme që kreu Tase goditën për vdekje Jonadën e vogël.

Prokuroria e Vlorës ka kërkuar ashpërsim të akuzës nga “Vrasje nga pakujdesia” në “ Vrasje me dashje”, për shkak se sipas grupit hetimor nga dëshmitë e mbledhura dhe pamjet filmike të kamerave, Tase mund të kishte shmangur tragjedinë.

Të fundit