Flash News

E-TJERA

Opozita bullgare i thotë ‘Po’ negociatave për RMV, reagon BE: Vendim historik për integrimin

Opozita bullgare i thotë ‘Po’ negociatave për RMV, reagon

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi, ka reaguar pas vendimit të opozitës bullgare për të dëgjuar propozimet e Presidencës franceze, për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.

Në një postim në Twitter, Varhelyi falënderon kreun e opozitës Borissov duke theksuar rëndësinë e vendimit në çeljen e negociatave për RMV-në dhe Shqipërinë.

“Falenderojmë liderin e opozitës Gerb Boyko Borissov për marrjen e një vendimi historik për Evropën dhe për RMV pranimin e negociatave bazuar në propozimin e Francës që lejon vazhdimin me hapjen e negociatave të anëtarësimit me RMV. Ne presim që qeveria t'i bëjë propozimet e nevojshme Parlamentit sot në mënyrë që Evropa të mund të ecë përpara", shkruan Varhelyi në Twitter. 

Të fundit