Flash News

E-TJERA

Prezantohej si “prokuror” i SPAK dhe i mori 10 mijë euro një gruaje, arrestohet 55-vjeçari në Tiranë

Prezantohej si “prokuror” i SPAK dhe i mori 10 mijë euro

Policia e Tiranës ka vënë në pranga Vebi Brahimaj, i cili prezantohej si funksionar shtetëror dhe kishte përvetësuar shuma të konsiderueshme parash nga një grua.

Rasti i tij ishte denoncuar në emisionin “Stop” nga një grua, pasi sipas saj në Tetor të vitit 2022, i ka dhënë Vebi Brahimajt 10 mijë Euro, pasi e kishte njohur nga një rreth shoqëror dhe i ishte prezantuar si prokuror në SPAK. Ky i fundit i premtoi, t’ia dyfishonte paratë për dy javë, pasi i duheshin për një tender të uniformave policore.

Njoftimi i policisë:

Policia e Tiranës ka reaguar në lidhje me një rast të transmetuar në emisionin investigativ “Stop”, që bën fjalë për një shtetas, i cili me anë të mashtrimit, duke u prezantuar si funksionar shtetëror, kishte përvetësuar shuma të konsiderueshme parash nga një shtetase.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Sektorim e Forcës së Posaçme Operacionale në DVP Tiranë, pas publikimit të pamjeve filmike, organizuan punën për kapjen dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasit që shfaqet në video.

Në vijim të veprimeve, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë arrestuan shtetasin Vebi Brahimaj, 55 vjeç, banues në Tiranë, për veprat penale “Mashtrimi” dhe “Përvetësimi i titullit apo i detyrës shtetërore”.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

 

 

Të fundit