Flash News

E-TJERA

Provokoi tension, Novak Djokovic nuk pendohet: Kosova është Serbi dhe i qëndroj kësaj

Provokoi tension, Novak Djokovic nuk pendohet: Kosova është Serbi dhe

Novak Gjokoviç thotë se është "i vetëdijshëm se njerëzit nuk do të pajtoheshin" që ai të shkruante një mesazh politik për Kosovën në objektivin e kamerës French Open, por kjo është një çështje për të cilën ai "mbron".

Gjokoviç, 36 vjeç, shkroi "Kosova është zemra e Serbisë. Ndaloni dhunën" pas fitores së tij në raundin e parë të hënën. Ministri i sportit i Francës tha se veprimet e serbit ishin "të papërshtatshme" dhe nuk duhet të ndodhin më.

“Një Grand Slam pa drama, nuk mendoj se mund të ndodhë për mua”, tha Gjokoviç.

"Unë mendoj se kjo më shtyn mua gjithashtu."

Fraza e shkruar Gjokoviç i referohet tensioneve të fundit në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Serbia kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Ka pasur dhunë në ditët e fundit pas vendosjes së kryebashkiakëve shqiptarë etnikë në veri të vendit, me policinë dhe trupat e NATO-s që u përleshën me protestuesit serbë. Në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, 22-herë kampioni i Grand Slam u përpoq të linte polemikat pas tij.

I pyetur nëse ai kishte menduar për reagimin negativ ndaj veprimeve të tij, Gjokoviç tha: "Sigurisht që jam i vetëdijshëm se shumë njerëz do të mos pajtoheshin, por kjo është ajo që është. Është diçka për të cilën unë qëndroj. Pra, kjo është e gjitha."

Pasi mundi Hungarinë Marton Fucsovics në raundin e dytë të mërkurën, Gjokoviç shënoi objektivin - gjë që fituesi e bën pas çdo ndeshjeje të French Open - me nënshkrimin e tij.

Organi qeverisës botëror, Federata Ndërkombëtare e Tenisit tha se deklarata e Gjokoviç nuk shkel asnjë rregull, sepse rregullorja e Grand Slam nuk ndalon deklaratat politike.

Gjokoviç, babai i të cilit ka lindur në Kosovë, tha në fillim të javës se ai ishte "kundër luftërave, dhunës dhe çdo lloj konflikti", por se situata në Kosovë është një "precedent në të drejtën ndërkombëtare".

“Sidomos si bir i një njeriu të lindur në Kosovë, ndjej nevojën për të dhënë mbështetjen time për popullin tonë dhe për tërë Serbinë”, tha ai të hënën.

“Kosova është djepi ynë, kalaja jonë, qendra e gjërave më të rëndësishme për vendin tonë, ka shumë arsye pse e kam shkruar këtë në kamera. Sigurisht që më dhemb shumë si serb të shoh se çfarë po ndodh në Kosovë dhe se si njerëzit tanë janë dëbuar praktikisht nga zyrat komunale, kështu që më e pakta që mund të bëja ishte kjo”.

Autoritetet Olimpike të Kosovës kanë kërkuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që të hapë procedura disiplinore kundër Gjokoviqit, duke e akuzuar atë për nxitje të tensioneve politike.

“Kosova është zemra e Serbisë” mund të duket si një deklaratë e çuditshme. Në fund të fundit, Kosova u bë e pavarur në vitin 2008 - dhe vendndodhja e saj gjeografike në jugperëndim nënkuptonte se, edhe më parë, ajo ishte gjithmonë në periferi të Serbisë.

 

Të fundit