Flash News

E-TJERA

Rezulton me 30 mln dollarë pasuri nga inceneratorët, rrëfen 90-vjeçarja: Jetoj në azil, si rashë pre e mashtrimit

Rezulton me 30 mln dollarë pasuri nga inceneratorët, rrëfen

90-vjeçarja Haxhire Gurakuqi ka rezultuar me 30 mln dollarë pasuri si përfituese e parave të inceneratorëve, bazuar në dokumentet e publikuara sot nga kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi.

Në një intervistë për Syri.tv ajo rrëfen se nuk ka dijeni për këtë ngjarje dhe se ka rënë pre e një mashtrimi. Ajo thote se jeton në azil në Tiranë, pasi i është dëmtuar shtëpia nga tërmeti. 

E moshuara tregon se dy djem i kanë shkuar në azil duke iu prezantuar si zyrtarë të Prokurorisë, teksa i kanë dhënë disa dokumente për të firmosur, në këmbim të lirimit të kursimeve të saj prej 600 mijë lekësh të vjetra në bankë të cilat i ishin bllokuar.  

Kam jetuar në shtëpi me qira mbi 20 vite. Tërmeti më shembi shtëpinë Iu drejtova bashkisë, nuk më ndihmoi. Jetoj në Azil që në momentin që ra tërmeti.

Nuk i njoh personat që më kanë përfshirë në këtë mashtrim. Jetoj vetëm me lekët e pensionit, kam rënë pre e mashtrimit. Mi kanë marrë të dhënat nga pasaporta. Unë as nuk e di çfarë janë këto kompani. Më thanë ke një biznes të madh në Lezhë, ndërkohë që unë nuk kam qenë kurrë në atë qytet”, u shpreh gruaja e moshuar.

"Më vijnë dy djem këtu, më thanë jemi të prokurorisë, kemi ardhur për punën e atyre lekëve që të kanë bllokuar. Më dhanë dokumente për të firmosur, i besova se thanë jemi të prokurorisë. Më thanë që do kisha mundësi të merrja paratë e mia.

Drejtori më bëri një shenjë, po unë e kuptova vonë. Ma bëri me dorë, që mos e firmos. Por unë e kisha firmosur. Ishin dy persona. Kam dyshime tani. Marrin pasaportat, japin lekët dhe marrin pasaportat. 

E gjitha që më kanë bërë, është mashtrim, hajdutët. Pasi firmosa, as kursimet e mia nuk i mora dot. Zoti të marrë hak, jam në hallin tim", thotë 90-vjeçarja.

Të fundit