Flash News

E-TJERA

‘Shtëpitë e barit’ në Tik Tok, eurodeputeti i ashpër me 'VIP-at' shqiptarë: Tallen me Britaninë, ku është forca kufitare?

‘Shtëpitë e barit’ në Tik Tok, eurodeputeti i

Ish-lideri i partisë Brexit dhe eurodeputeti, Nigel Farage, ka qenë i ashpër me qeverinë britanike, pas një investigimi nga “Express UK”, e cila tregoi se si influencerët shqiptarë shfrytëzojnë Tik Tok-un për të promovuar ‘shtëpitë e barit’ dhe emigrimin e paligjshëm drejt Britanisë së Madhe.

Gjatë një interviste në GB News, Farage goditi forcat kufitare duke thënë se të famshmit shqiptarë po tallen me Mbretërinë e Bashkuar, duke u kërkuar kriminelëve të udhëtojnë në Britani për t'u "pasuruar" shpejt.

"Ne kemi një forcë policie? Ne kemi një forcë kufitare. Çfarë po bëjnë ata, Zak?", tha ai.

Farage kritikoi TikTok dhe Instagram për fitimin e parave nga shfrytëzimet e Kozak Bracit në mediat sociale.

Gazetari Zak-Garner Purkis, i cili ka kryer investigimin, tha se kriminelët "po qeshin përballë policisë" duke lavdëruar prodhimin e drogës ilegale në Britani në internet. Braci, personazh i njohur i Tik Tok-ut, tregoi se si punonjësit e drogës me sa duket mund të fitojnë deri në 6000 £ në muaj.

Hetimi i “Express UK” zbuloi se një nga personazhet më të famshëm të vendit në internet, Aleks Visha, u bë i njohur përmes turneve të drejtpërdrejta në internet në fermat e kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar dhe mburrjet e pacipa për shfrytëzimet kriminale të tij dhe të vëllait të tij, Dori.

Aleks, i ashtuquajtur "Mbreti i TikTok", pretendon në një klip të siguruar nga Express se po mbikëqyr një perandori britanike të drogës që prodhon "1200, 1500 ose 2300 bimë çdo dy muaj". Në një tjetër, ai thërret vëllain e tij Dor Visha - i cili vetë ka mbi 100,000 ndjekës - për të festuar një "korrje".

Videot në gjuhën shqipe që promovojnë fermat e drogës në Mbretërinë e Bashkuar janë postuar në TikTok dhe Instagram prej vitesh. Nga posterat dixhitalë të kërkuar që kërkonin informacione për hajdutët deri te klipet e grabitjeve të dhunshme, provat e gjera të mbledhura nga Express treguan se rrjetet po shfrytëzohen nga bandat si një mjet për krimin.

Dor dhe Aleks Visha nuk janë të vetëm në ndarjen e këtyre lloj videove. Hulumtimi i Express zbuloi përmbajtje virale në gjuhën shqipe, të shikuar miliona herë, e cila promovonte stilin e jetesës së punonjësve të drogës në Mbretërinë e Bashkuar që kishin udhëtuar ilegalisht në Britani.

Kozak Braci ka rrëfyer në një intervistë për gazetarin anglez të “Express UK” se nuk është i vetmi që ka hyrë në live me ta dhe se nuk e ka ditur fillimisht se ndodheshin në shtëpia bari.

Të fundit